Aktualności

Komisja Europejska promuje unikalne ośrodki turystyczne Europy

14.3.12 Anonimowy 0 Comments

(European Destinations of Excellence) i promocję wyłanianych w nim „Modelowych Ośrodków Turystycznych”, tym samym zachęcając Europejczyków do odkrywania bogactwa lokalnych, nieznanych i niedocenianych dotychczas, regionów turystycznych.


 


Inicjatywa EDEN ma na celu wypromowanie unikalnych ośrodków turystycznych Europy, które pozwalają odwiedzającym dowiedzieć się więcej o kulturze i tradycjach własnego kraju, i w których stosowane są zasady zrównoważonego rozwoju. Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, Antonio Tajani powiedział:


- EDEN promuje ośrodki turystyczne, w których zarządzanie turystyką przebiega w harmonii z lokalną społecznością i otoczeniem. W dobie szybko zmieniającej się ekonomii światowej, EDEN kontynuuje promocję najlepszych w Europie kreatywnych pomysłów w zakresie turystyki. Jest to korzystne dla lokalnej gospodarki, w szczególności dla małych przedsiębiorców. Można stwierdzić, że EDEN wnosi swój mały wkład w zażegnanie obecnego kryzysu gospodarczego.


Cezary Molski, wicedyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej, powiedział:


- Polskie ośrodki turystyczne EDEN  są znakomitymi przykładami poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie dostarczają niezapomnianych wrażeń odwiedzającym, którzy pragną spędzić urlop w mniej zatłoczonych miejscach, niż tradycyjne ośrodki. Inicjatywa EDEN4 pomaga w promocji mniej znanych regionów, zmieniając je w całoroczne ośrodki turystyczne.


Konkurs, w którym nagrodą jest status modelowego ośrodka turystycznego w danym kraju, każdego roku skupia się na innej tematyce. W roku 2011, zwycięskie ośrodki wybrane zostały ze względu na kluczową rolę w ożywianiu regionu poprzez rozwój i odbudowę zaniedbanych zabytków kulturowych i historycznych oraz pomników przyrody, a także za pełnienie roli katalizatora regeneracji regionu. Polski laureat, miasto Żyrardów6, jest znane przede wszystkim z fabryki lnu. W historycznym centrum miasta stoją zabudowania osady fabrycznej. Dziś stanowi ona przykład jednej z niewielu w pełni zachowanych osad fabrycznych w Europie. Żyrardów oferuje nie tylko wgląd w życie i historię fabryki, ale również liczne możliwości aktywnego spędzania urlopu. Ciekawe ścieżki rowerowe i trasy spływów kajakowych wzdłuż rzeki Rawki, zapewniają wspaniały urlop dla każdego.


W konkursie w 2010 roku, uhonorowano ośrodki charakteryzujące się innowacyjnymi rozwiązaniami związanymi z turystyką wodną. Zwycięzcą w Polsce został region Dolina i Bagna Biebrzy – jedna z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie. Główną atrakcją tego obszaru są leniwe spływy tratwami biebrzańskimi pełniącymi rolę pływających domów, podczas których uczestnicy mają m.in. możliwość obserwacji ptaków i udziału w fotograficznym safari.


W roku 2009 EDEN skupiał się na turystyce na obszarach chronionych. Polskim laureatem została Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty8. Ta szczególna ptasia ostoja, co roku przyciąga masę turystów. Sam park tworzą rozległe, zalewowe łąki i pastwiska poprzecinane kanałami i rzeką Wartą. Otwarte przestrzenie, tysiące ptaków i nieskażona przyroda na blisko 8 100 hektarach, dostarczają niezwykłych wrażeń każdemu, kto tu zawita.


Więcej informacji o ośrodkach turystycznych EDEN w Polsce i w całej Europie można znaleźć na stronie:


http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/tourism/eden/index_pl.htm (ec.europa.eu/eden)


0 komentarze: