Słowacja

Tatry Wysokie - zakaz poruszania po słowackich szlakach

3.11.11 Anonimowy 0 Comments


Od 1980 roku, od początku listopada do 15 czerwca, wszystkie szlaki turystyczne położone w słowackich Tatrach, znajdujące się powyżej górnej granicy lasu i schronisk, są zamykane. Zakaz poruszana się po nich został wprowadzony ze względu na bezpieczeństwo turystów oraz ochronę przyrody. W tym okresie turyści nie mogą także korzystać z wysokogórskich przejść granicznych (właściwie punktów przekraczania granicy) pomiędzy Polską, a Słowacją. Polskie szlaki turystyczne w Tatrach łączą się ze słowackimi m.in. na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu, Grzesiu, Rakoniu czy Bobrowieckiej Przełęczy.


Po stronie słowackiej od 01.11. do 15.06. w Tatrzańskim Parku Narodowym i Pienińskim Parku Narodowym do dyspozycji jest około 600 km szlaków górskich z całkowitej liczby 746 km. Inaczej jest po polskiej stronie. Tu szlaki otwarte są przez cały rok


Planując spacery po słowackich górach lepiej dodatkowo się ubezpieczyć, ponieważ gdy dojdzie do wypadku w górach, za akcję ratowniczą, także za użycie helikoptera, trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Słono kosztować może również zakaz wchodzenia na szlaki w Tatrach Wysokich. O zamknięciu szlaków informują specjalne tablice.

0 comments: