Czechy

Piwniczki winne na Morawach Południowych otwarte!

16.11.11 Anonimowy 0 Comments

Tej jesieni hasłem przewodnik jest wino świętomarcińskie, czyli „morawskie beaujolais nouveau”.- Tradycja wina świętomarcińskiego na Morawach wywodzi się ze starodawnego zwyczaju winiarzy wznoszenia toastu młodym winem w dniu św. Marcina. Każdy właściciel winnicy - szlachcic, ziemianin lub mieszczanin zasiadał przy stole ze swoimi pracownikami by po raz pierwszy skosztować tegorocznego wina i wspólnie podsumować kończący się sezon winiarski - wyjaśnia Juraj Flamik, dyrektor festiwalu i twórca Morawskich Szlaków Wina z fundacji Nadace Partnerství. - W ramach tegorocznego festiwalu otworzą swoje piwniczki winiarze z miejscowości: Znojmo, Dobšice, Nowy Šaldorf-Sedlešovice, Šatov i Chvalovice. Piwniczki będą miejscem nie tylko degustacji młodych win rocznika 2011, ale też spotkań z winiarzami i rozmów o winie, koncertów, smakowania kuchni morawskiej - dodaje.

Impreza odbędzie się 19-20 listopada. W sobotę piwniczki otwarte są od 10.00-21.00, w niedzielę 11.00-15.00.


Pomiędzy miejscowościami będą kursowały bezpłatne autobusy. Aby wziąć udział w najlepszych degustacjach warto kupić bilet – vstupenka - na stronie internetowej festiwalu lub w punktach informacji turystycznej.


W cenie biletu jest wstęp na degustacje do wybranych piwniczek winnych, przewodnik po piwniczkach oraz pamiątkowy kieliszek do degustacji z logo Morawskich Szlaków Wina.

Festiwal jest organizowany na zielonym szlaku greenways Morawskie Szlaki Wina - Moravské vinařské stezky. Traseo.pl jest polskim patronem tej niezwykłej winiarskiej imprezy. Mapa regionu i szlaków dostępna jest pod adresem: http://traseo.pl/trasa/morawskie-szlaki-wina-petla-znojemska.


Morawskie Szlaki Wina to sieć szlaków rowerowych wiodących przez kolorowe wsie i zabytkowe miasteczka wciąż pełne żywych tradycji, rozbrzmiewające muzyką i śpiewem, szczególnie podczas świąt i lokalnych imprez. Dzięki nim możemy dotrzeć do uroczych piwniczek winnych położonych pośród małych, rodzinnych winnic, których doliczono się tu ponad pięćdziesiąt tysięcy! Każdy ze szlaków wyróżnia się odrębną nazwą i kolorem. Sieć szlaków greenways o łącznej długości 1200 km obejmuje region położony pomiędzy miastami Uherské Hradiště i Znojmo oraz okolice Brna - stolicy Moraw. Morawskie Szlaki Wina to także kraina barokowych świątyń i pałacyków, gotyckich zamków uczepionych skalnych klifów oraz pełnych historii miast, jak Znojmo i Mikulov. Szlaki stworzyła czeska fundacja Nadace Partnerství wspólnie z lokalnymi samorządami i wieloma innymi organizacjami z regionu. Projekt ma na celu wypromowanie regionu jako krainy wina i dziedzictwa kulturowego.

Podróżując po szlaku warto poznać choć jedną z morawskich tradycyjnych pieśni i zaśpiewać wspólnie z gospodarzami przy cymbałowej muzyce.


- Morawianie to bardzo rozśpiewany naród, ich miłość i pasja dla wina i regionu wyrażają ludowe piosenki śpiewane wysokim tęsknym głosem. Piosenki te najpiękniej brzmią wyśpiewywane w piwniczkach winnych - opowiada Dominika Zaręba, propagatorka ekoturystyki, pomagająca w promocji Morawskich Szlaków Wina w Polsce. - Przy kieliszku Rulandskiego Bilego albo Vetlinskiego Zelenego rozpoczyna się zwykle opowieść o białym wineczku od mojej miłej - Vínecko bílé, si od mé milé. Przy Modrym Portugalu, który degustuje się zwykle już jako jeden z ostatnich gatunków wina, nadchodzi czas na „piesniczki” bardziej smutne i rzewne - Głowa boli, serce śpiewa, wszystko co kochałem swój koniec miewa - Hlava bolí, srdce zpívá: Vsecko, cos miloval, konec mívá - dodaje.


Na pocieszenie i usprawiedliwienie kolejnego kieliszka wybornego wina miejscowi winiarze przypominają, że "Kto winko pije, ten długo żyje!"


Wino świętomarcińskie „Svatomartínské“ jest zarejestrowaną marką zarządzaną przez Fundusz Winiarski RC (Vinařský fond ČR).

0 comments: