Castelo Sao Jorge,

Lizbona – raj dla miłośniczek zakupów… i ich rodzin

25.11.11 Anonimowy 1 Comments

Stolica Portugalii, Lizbona, zajęła wysokie 7 miejsce w rankingu europejskich miast oferujących najlepsze warunki do robienia zakupów. Doceniono m.in. szeroki wybór produktów, łagodny klimat miasta oraz długie godziny otwarcia sklepów. Ma jeszcze jedną zaletę: gdy kobiety buszują po sklepach, mężczyźni i dzieci mogą spędzić czas w nowoczesnym oceanarium lub też odbyć widowiskową przejażdżkę słynnym lizbońskim tramwajem.

Ogłoszony przez Economist Intelligence Unit ranking "The Globe Shopper City Index - Europe" („Globalny Indeks Miast Przyjaznych Zakupom – Europa”) prezentuje wyniki analizy 33 europejskich miast. Oceniono je w pięciu kategoriach: sklepy, przystępność cenowa, wygoda, hotele i transport oraz kultura i klimat. Lizbona zajęła znaczące 7 miejsce na tej liście.


Stolica Portugalii oferuje miłośnikom zakupów ogromną rozmaitość sklepów z bogatym asortymentem: od ekskluzywnych międzynarodowych marek, aż po lokalne, unikatowe brandy. A wszystko to zlokalizowane w dużych centrach handlowych lub też w luksusowych butikach przy głównych ulicach Lizbony. Dzięki łagodnemu klimatowi panującemu w Portugalii, zakupowemu szaleństwu można się oddawać przez cały rok i to do późnych godzin nocnych (wiele sklepów jest czynnych aż do północy). Jest to niezwykle wygodne zwłaszcza dla tych, którzy przybywają do Lizbony w celach służbowych i są zbyt zapracowani, by wcześniej skorzystać z bogatej oferty lokalnych sklepów i butików. Dużą zaletą tego miasta jest również bardzo dobry stosunek cen do jakości oferowanych usług i produktów (m.in. koszt noclegu, obiadu, taksówek). Lizbona pod względem cenowym jest wciąż jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc Europy Zachodniej.


Na zakupy do Lizbony warto wybrać się zwłaszcza w marcu i październiku, gdy odbywa się tu cykl pokazów - Moda Lisboa. Swoje dzieła prezentują wtedy nie tylko uznani portugalscy kreatorzy, ale także młodsze pokolenie twórców.


A co jeśli mąż i dzieci nie podzielają zamiłowania do zakupów? Lizbona ma propozycje także dla nich. Przewodnik „Lonely Planet” wśród 10 najlepszych miejsc do podróży z dzieckiem wymienia m.in. Lizbonę. Na ciekawe świata maluchy i młodzież czeka największe w Europie, nowoczesne Oceanário de Lisboa, prezentujące imponującą liczbę morskich zwierząt żyjących tu w warunkach podobnych do tych, w jakich przebywają na wolności

Oceanrio de Lisboa, Fot. Turismo de Portugal

Ku radości dzieci, oceanarium usytuowane jest w równie niezwykłym Parku Narodów (Parque das Nações), pełnym bajkowych fontann o zaskakujących kształtach.

Park Narodów, Fot. Turismo de Portugal

 

 

 

 

Kolejna atrakcja to Muzeum Morskie (Museu da Marinha) przedstawiające historię żeglugi portugalskiej. Pełno tu modeli statków i łodzi, mundurów marynarskich oraz instrumentów nawigacyjnych. A na deser – wnętrze kajuty królewskiej. Rodzicom wiercipiętków polecamy podróż najsłynniejszym z lizbońskich tramwajów – nr 28. Pojazd wspina się na wzgórza wąskimi uliczkami miasta, skąd można podziwiać niezwykłą panoramę Lizbony oraz cenne zabytki

Warto także wejść na górujący nad stolicą Portugalii Zamek Świętego Jerzego (Castelo de São Jorge). Doskonale widać stąd całą Lizbonę, zwłaszcza z wieży Ulissesa (Torre de Ulísses), gdzie znajduje się peryskop wymyślony przez Leonarda Da Vinci.


Castelo Sao Jorge, Fot. Turismo de Portugal


 

1 komentarz: