Portugalia

Letnie festiwale muzyczne w Portugalii

4.7.11 Anonimowy 0 Comments

Wiele z nich cieszy się międzynarodową sławą i co roku przyciąga zarówno największe gwiazdy, jak i tłumy fanów, spragnionych dobrej muzyki.


FESTIWALE ROCKOWE


Najważniejszymi festiwalami rockowymi są bez zwątpienia Optimus Alive!, Super Bock Super Rock, TMN Festival Sudoeste oraz Paredes de Coura.


* Optimus Alive!


Termin: 6-9 lipca 2011 r.


Miejsce: Passeio Marítimo de Algés


www.optimusalive.com


Bilety: dzienny – 50 euro, karnet trzydniowy – 99 euro, a czterodniowy – 129 euro


 


 


 


 


Na promenadzie w Algés (miejscowość pomiędzy Lizboną a Oeiras) staną trzy sceny: Optimus, Super Bock i Optimus Clubbing. Na najważniejszej z nich, scenie Optimus, wystąpią m.in. Coldplay, Blondie, Foo Fighters, My Chemical Romance, 30 Seconds To Mars, The Chemical Brothers, Paramore oraz White Lies. Na Super Bock pojawi się m.in. Anna Calvi i James Blake. Warto zajrzeć na stronę festiwalu, na której organizatorzy umieścili videoklipy oraz odnośniki do stron zespołów, aby mieć przedsmak tego, co nas czeka.


Podczas festiwalu, oprócz ulubionych zespołów, będzie można podziwiać także prace młodych artystów sztuki miejskiej (urban art), które powstaną z materiałów przeznaczonych do recyklingu.


* Super Bock Super Rock


Termin: 14-16 lipca 2011 r.


Miejsce: Herdade do Cabeço da Flauta (niedaleko plaży Meco w Sesimbra)


www.superbocksuperrock.pt


Bilety: dzienny – 45 euro, trzydniowy karnet – 80 euro


Hasło tegorocznej, 17. edycji festiwalu to: “Meco, słońce i Rock n’Roll” (“Meco, Sol & Rock n’Roll”), czyli połączenie, któremu trudno się oprzeć. Na głównej scenie, Super Bock, wystąpią największe zespoły, takie jak m.in. Arctic Monkeys, Beirut, Arcade Fire, The Strokes i Portishead. Scena EDP przeznaczona jest dla muzyki alternatywnej, a @Meco - dla elektronicznej.


Dla tych, którzy zdecydują się kupić trzydniowy karnet, organizatorzy przygotowali miłą niespodziankę - bezpłatny kemping oraz transport na plażę i z powrotem.


* TMN Festival Sudoeste (SWtmn)


Termin: 3-7 sierpnia 2011 r.


Miejsce: Herdade da Casa Branca w Zambujeira do Mar


www.sudoestetmn.com


Bilety: dzienny – 48 euro, karnet pięciodniowy – 90 euro


 


 


 


 


Festiwal odbywa się na wybrzeżu regionu Alentejo, znanego z pięknych plaż, łagodnych temperatur oraz kilku najlepszych miejsc do surfowania w Portugalii. Na jednej z trzech scen wystąpią m.in. Underworld, Scissor Sisters, Swedish House Mafia, Interpol oraz David Guetta.


Szczęśliwi posiadacze pięciodniowego karnetu mogą liczyć na 9 darmowych noclegów na kempingu, co niewątliwie ucieszy osoby z ogranicznym budżetem wakacyjnym. Organizator zapewnia także bezpłatne połączenie autobusowe z Zambujeira do Mar.


* Paredes de Coura


Termin: 17-20 sierpnia 2011 r.


Miejsce: plaża Praia do Tabuão w Paredes de Coura


www.paredesdecoura.com


Bilety: dzienny – 43 euro, karnet czterodniowy – 78 euro


 


 


 


 


Północna Portugalia także ma się czym pochwalić. Na tegorocznej, 19. już edycji tego festiwalu, na którym można posłuchać przed wszystkim alternatywnego rocka, wystąpią m.in. Crystal Castles, Pulp, Deer Hunter oraz Two Door Cinema Club.


Dzięki zakupowi czterodniowego karnetu można zaoszczędzić na kosztach kempingu, który jest wtedy za darmo.


FESTIWALE JAZZOWE


Na uwagę miłośników tego stylu muzycznego zasługują dwa festiwale: Cascais Cool Jazz oraz Jazz em Agosto organizowany przez Fundację Calouste’a Gulbenkiana.


* Cascais Cool Jazz


Termin: 4-29 lipca 2011 r.


Miejsce: Cascais (okolice Lizbony)


www.cooljazzfest.com


Bilety: w zależności od koncertu – od 25 do 60 euro


W Cascais odpoczywali i bawili się portugalscy królowie i szlachta. Warto sprawdzić dlaczego. Wieczorami, w otoczeniu pięknej przyrody, odbywają się tam lipcowe, kameralne koncerty festiwalowe, podczas których można posłuchać zarówno znanych artystów, jak i niedawno odkrytych talentów. Na tegorocznym, 8. festiwalu wystąpią m.in. Seal, Jamie Cullum, Madeleine Peyroux i Maria Rita.


Koncerty odbywają się w trzech miejscach: parku Parque Palmela i Parque Marechal Carmona oraz na torze wyścigów konnych - Hipódromo Manuel Possolo.


* Jazz em Agosto


Termin: 5-14 sierpnia 2011 r.


Miejsce: Fundação Calouste Gulbenkian w Lizbonie


www.musica.gulbenkian.pt/jazz


Bilety: w zależności od koncertu – od 10 do 25 euro (50% zniżki dla osób poniżej 25 lat, powyżej 65 lat oraz dla grup min. 10. osobowych)


 


 


 


Fundacja Calouste’a Gulbenkiana już po raz 28 organizuje sierpniowe koncerty jazzowe. Ich cechą charakterystyczną jest promowanie współczesnego jazzu. W tym roku, niejako podsumowując dotychczasowe festiwale, wystąpi czterech muzyków - indywidualności, którzy wywarli wpływ na kształtowanie się tego stylu muzycznego. Są to Cecil Taylor, Wadada Leo Smith, Peter Brötzmann i John Hollenbeck. Jako odkrycia festiwalu zaprezentują się: Ingrid Laubrock Anti-House, Little Women, Luís Lopes Humanization 4tet oraz Fire!


Koncerty odbędą się w amfiteatrze Anfiteatro ao Ar Livre na terenie Fundacji oraz w Teatro do Bairro, zlokalizowanym w kosmopolitycznej dzielnicy Lizbony.


FESTIWALE MUZYKI KLASYCZNEJ I MUZYKI ŚWIATA


Miłośnicy Liszta, Mahlera, Mozarta, Straussa i innych kompozytorów muzyki klasycznej także znajdą coś dla siebie. W czasie wakacji w Portugalii odbywa się m.in. Festival de Sintra oraz Festival ao Largo w Lizbonie.


* Festival de Sintra


Termin: 24 czerwca – 10 lipca 2011 r.


Miejsce: Sintra


www.festivaldesintra.pt


Bilety: w zależności od koncertu - 10 -15 euro


 


 


 


 


W wyjątkowym otoczeniu królewskich pałaców odbędzie się 46. edycja festiwalu, poświęcona dwóm wielkim postaciom epoki romantyzmu: Franzowi Lisztowi, w dwusetną rocznicę jego urodzin, oraz Gustawowi Mahlerowi, w setną rocznicę jego śmierci. Przed publicznością wystąpi m.in. Leslie Howard oraz Erlenbusch Quartet.


Koncerty odbędą się w tak uroczych mejscach, jak pałac Palácio Nacional de Queluz i de Sintra, Quintas da Regaleira i da Piedade oraz centrum kultury - Centro Cultural Olga Cadaval.


* Festival ao Largo


Termin: 30 czerwca – 31 lipca 2011 r.


Miejsce: plac Largo São Carlos w Lizbonie


www.festivalaolargo.com


Bilety: wstęp bezpłatny


 


 


 


 


 


Podczas festiwalu, zgromadzona na placu publiczność będzie miała wyjątkową okazję podziwiać wysokiej klasy występy artystyczne: koncerty muzyki symfonicznej, przedstawienia baletowe oraz teatralne. Wśród występujących artystów pojawi się Portugalska Orkiestra Symfoniczna, chór São Carlos National Theatre, National Ballet Company i Gulbenkian Orchestra. Zaprezentowane zostaną m.in. utwory Mozarta, Verdiego, Bizeta i rodziny Strauss.


Ciekawym punktem programu jest występ zespołu Ensemble Tuva z Rosji, wpisujący się w styl, coraz popularniejszej, muzyki świata. Festiwalem całkowicie poświeconym temu gatunkowi muzycznemu jest World Music Festival w Sines.


* Festival Músicas do Mundo (World Music Festival)


Termin: 22 – 24 lipca, 27-30 lipca 2011 r.


Miejsce: Porto Covo i Sines (region Alentejo)


WWW: www.fmm.com.pt


Bilety: dzienny – 15 euro, karnet na pierwszy weekend – 35 euro, karnet na drugi weekend – 50 euro, karnet na oba weekendy – 80 euro, na niektóre koncerty (w zamku po godz. 19.00 oraz na scenie Beach Stage) jest wstęp wolny


 


 


 


 


 


 


Festiwal łączy w sobie rozmaite gatunki muzyczne: od jazzu, bluesa, klasyki, po folk i reggae. Występy odbywają się na średniowiecznym zamku, w Sines’ Arts Centre oraz na plaży Vasco da Gama. W tym roku publiczność będą zabawiać m.in.: António Zambujo z Portugalii, Cheikh Lô z Senegalu, Ebo Taylor z Ghany, Mamer z Chin, Apsilies z Grecji i Nathalie Natiembé z Francji.


Fot. Turismo de Portugal


Czytaj też


Fatima, miejsce objawień


Widowiskowe święto w Portugalii


Fuzja smaków, czyli jak pachnie Portugalia


Czekoladowe święto


Festiwale kulinarne w Portugalii


Letnie festiwale muzyczne w Portugalii


PRZEPIS: Cataplana z Ryb i Owoców Morza

0 comments: