degustacja,

Szlak Wina w Południowym Tyrolu, czyli rozkwit enoturystyki

2.7.12 Anonimowy 0 Comments

Tak jak wszyscy Włosi, mieszkańcy Południowego Tyrolu/Südtirolu z pasją podchodzą do kultury jedzenia. Regionalna kuchnia w wyjątkowy sposób komponuje i odzwierciedla różnorodność smaków włoskich, tyrolskich i ladyńskich, zaś nietypowy klimat, łączący cechy śródziemnomorskiego i alpejskiego pozwala na produkcję wyśmienitych win. Z uwagi na to, że tutejsze wina są już częścią kultury i tradycji, a nie jedynie „produktem na sprzedaż”, wiążą się z nimi różne dodatkowe wydarzenia, działania i atrakcje.

Enoturystyka, czyli…

Turystyka winiarska jest od jakiegoś czasu jednym z szybciej rozwijających się trendów turystycznych. Pomysł zrodził się jednak w latach 50-ych ubiegłego wieku, kiedy to jeden w francuskich właścicieli winnic z powodu słabej sprzedaży, postanowił rozpromować swoje wina poprzez organizowanie wycieczek po swoich piwnicach, w tym także degustacji. Od tamtej pory pomysł bardzo się rozwinął, wiele producentów win na całym świecie postanowiło zainwestować i otworzyć pokoje gościnne, małe restauracje czy enoteki obok swoich winnic, a także organizować specjalne pobyty. Wybierając się na taki wyjazd, turysta (który wcale nie musi być znawcą winą czy sommelierem – wystarczy, że będzie jego miłośnikiem) skupia się tematyce wina, zwiedza winnice, zdobywa wiedzę dotyczącą historii i produkcji wina, degustuje lokale wyroby, uczestniczy w różnych imprezach czy świętach.

Wina z Południowego Tyrolu

Wina w Południowym Tyrolu odgrywają bardzo ważną rolę – nie tylko gospodarczą, lecz także kulturową. Mimo, że tutejsze uprawy stanowią tylko 0,7% produkowanych we Włoszech win, to są one znane i cenione na całym świecie. Nasiona winogron, znalezione w warstwie ziemi pochodzącej z epoki żelaza, świadczą o liczącej ponad 300 lat tradycji hodowli wina w Południowym Tyrolu. Dziś region ten oferuje szeroki wybór gatunków imponujących win, a ich różnorodność wynika z geograficznego usytuowania: wyjątkowo ciepły klimat połączony z dostatkiem świeżego powietrza, krystalicznie czystą wodą i ziemią bogatą w sole mineralne oraz chłodne noce gwarantujące optymalne warunki do produkcji wysokiej klasy wina.

 

Szlak Wina

Regionalni winiarze stworzyli organizację 'Südtiroler Weinstraße', czyli „Południowotyrolski Szlak Wina“. Łączy ona 16 miast wzdłuż linii winnic m.in. Nalles, Terlano, Bolzano, Eppan, Caldaro, Termeno. Współpracy wszystkich producentów ma na celu nie tylko zyski gospodarcze czy kreowanie wizerunku, lecz także umożliwia  turystom i miłośnikom wina zgłębienie wiedzy na jego temat (produkcja, metody upraw, historia, tradycja, gatunki) oraz degustację. Specjalnie oznakowany Szlak wiedzie od miasta do miasta, a na jego linii przez cały rok odbywają się różnego rodzaju wydarzenia np. Vino in Festo, kiedy winnice otwierają swe drzwi, organizują wizytacje oraz degustacje.

Zwiedzanie tradycyjne…

W samym środku Caldaro/Kaltern znajduje się Muzeum Wina, otwarte w 1955 roku. Odwiedzający mają okazję poznać różne aspekty związane z historią wina i jego kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem tych z regionu Południowego Tyrolu. Można tam zobaczyć na czym polega „codzienna praca“ winiarza, dowiedzieć się jak powstaje wino począwszy od upraw po butelkowanie, poznać więź między winem a religią i wiele innych ciekawostek. Znajdują się tam także liczne narzędzia wykorzystywane przy produkcji lokalnych win, takich jak baryłki, dawne prasy, różne rodzaje pojemników wykonanych z drewna lub szkła. Na życzenie można również zorganizować degustacje w niezwykłych piwnicach muzeum.

… lub nietypowe

Aktywni miłośnicy wina mogą połączyć swoją pasję sportową z wyjątkowymi degustacjami. Na przykład, wybierając się na przejażdżkę rowerową ścieżką prowadzącą wzdłuż południowotyrolskiego szlaku win, która wije się wśród winnic na południu Bolzano/Bozen oraz imponujących zamków. Ta trasa zapewnia pasjonatom wina oraz sportu wiele okazji do skosztowania miejscowych produktów podczas wycieczki. Inna ciekawa  trasa prowadzi z Cortaccia/Kurtatsch, poprzez bujne winnice do wioski Termeno/Tramin, od której pochodzi nazwa słynnego wina Gewürztraminer.

Obecnie wiele winnic organizuje specjalne pobyty na swoich terenach. Mogą być one dostosowane tematycznie pod kątem zdobywania wiedzy, czerpania przyjemności lub np. z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci. Jest w czym wybierać, więc szukając miejsca na spędzenie urlopu może warto zastanowić się na czymś bardziej nietypowym i odbiegającym od standardowego leżenia na plaży.

0 comments: