FEATURED,

Warszawskie MDM, czyli Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa

7.8.23 mm 0 Comments

Warszawskie MDM, czyli Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa jest jednym z centralnych punktów miasta. Miejsce jest na tyle ważne, że znalazło się w rejestrze zabytków.

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) była jedną z największych realizacji powojennych czasów fot. travelerdeluxe

Co to jest MDM?

Rozwinięcie skrótu wydaje się bardzo proste, choć często mylone. MDM to Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa powstała w początkach lat 50. Prowadzona z rozmachem inwestycja miała być dla Warszawy sztandarowa. Składała się nań szeroka aleja tworzona przez ulicę Marszałkowską oraz pobliska monumentalna zabudowa o wysokich podcieniach.
Głównym punktem jest tu plac Konstytucji, stanowiący węzeł komunikacyjny i miejsce styku wielu ulic. Pracą grupy architektów kierowali Józef Sigalin i Stanisław Jankowski.
 
Po zakończeniu II wojny światowej nastał okres silnej kontroli komunistycznego reżimu nad kulturą, w tym również architekturą. Architektura socrealistyczna była często narzędziem propagandy, mając na celu gloryfikację władzy komunistycznej i promowanie ideologii marksistowsko-leninowskiej. W Warszawie, architektura socrealistyczna była szczególnie widoczna w okresie odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych. Ponieważ powstające na ruinach mieszczańskiej XIX-wiecznej warszawskiej zabudowy MDM stanowiło jedną z największych realizacji w powojennej odbudowie stolicy, szczególny nacisk nakładano na wykorzystywanie elementów architektury socrealistycznej w tym miejscu.
Budynki, zgodnie z założeniami socrealistycznymi, są tu imponujące i okazałe, wyrażając w ten sposób potęgę władzy komunistycznej. Socrealistyczna architektura kładła nacisk na czytelność i prostotę form, aby przekazać przesłanie ideologiczne. Odrzucano elementy ozdobne czy dekoracyjne. Projektanci socrealistyczni sięgali do elementów z historii i kultury narodowej w celu podkreślenia tożsamości narodowej, jednocześnie podporządkowując te elementy ideologii komunistycznej. Fasady budynków wykonano z cegły, co miało podkreślać tradycję polskiej architektury.
Socrealistyczny wielki zespół mieszkaniowy w śródmieściu Warszawy, wzniesiony w latach 1950–1952 był narzędziem propagandy politycznej, a tutejsze budynki mają dzisiaj wartość historyczną i kulturową, jako świadectwo pewnego etapu w historii Polski.
Ciekawostką jest, iż na terenie dzielnicy planowano lokalizację jednego z przystanków planowanego linii metra, jednakże projekt ten zarzucono. 
 
Wpisane MDM do rejestru zabytków w 2015 roku (wpis uchylony przez Ministerstwo Kultury; kolejne wpisy w 2016 i 2017 r.) nie jest przypadkowe. Celem wpisu jest ochrona walorów socrealistycznego układu urbanistycznego i rozbudowanego zespołu budowlanego, dokładnie wyznaczonego między ulicami: Wilczą, Lwowską i Polną, aż do placu Unii Lubelskiej, następnie częściowo Marszałkowską, Litewską i al. Armii Ludowej w kierunku placu Na Rozdrożu.
Wpis do rejestru zabytków uzasadniany był tym, że MDM jako osiedle jest "świadectwem" minionej epoki o wartości historycznej, artystycznej czy naukowej. Od kwietnia 2017 cały obszar Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) podlega ochronie konserwatorskiej. W sumie jest to 66 budynków.
 

Historia hotel MDM Warszawa

 
Znajduje się w centralnym punkcie przy pl. Konstytucji, domykając południową pierzeję dzielnicy, będąc jednym z budynków tworzących Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową
Komuniści planowali, by wznoszony w latach 1952-1954 budynek był o kilka pięter wyższy, przez co miał zasłaniać wieżę kościelną przy pl. Zbawiciela. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tych planów. Hotel obecnie funkcjonuje jako obiekt trzygwiazdkowy. Jego atutem jest dogodna lokalizacja i wspaniały widok na Plac Konstytucji.

TdL

0 comments: