Egipt,

Egipt. Świątynia Hatszepsut jeszcze bardziej otwarta dla turystów

24.4.23 mm 1 Comments

Grobowa świątynia Hatszepsut, która została faraonem i rządziła przez długie 22 lata starożytnym Egiptem, bez wątpienia jest perłą staroegipskiej architektury. Obok Doliny Królów tworzy największą ozdobę Zachodniego Brzegu w dawnych Tebach. Teraz dostępne są dla turystów pomieszczenie świątyni Hatszepsut, w których prawdopodobnie przechowywano w starożytności substancje aromatyczne i lniane szaty potrzebne podczas obrzędów.

Świątynia kobiety-faraona Hatszepsut uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. Jest też ważną atrakcją turystyczną na nekropolii tebańskiej obok Luksoru. Zbudowano ją w XV wieku p.n.e. u stóp ściany skalnej w Deir el-Bahari. W czwartek naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oddali dla ruchu turystycznego kolejną część tej świątyni. Dwa udostępnione pomieszczenia znajdują się po dwóch stronach sanktuarium Amona-Re, przekazanego dla ruchu turystycznego w 2017 r.
 

"Oba te pomieszczenia zachowały się w dość dobrym stanie konstrukcyjnym" - przekazał PAP kierownik Polsko-Egipskiej Ekspedycji Archeologiczno-Konserwatorskiej i jednocześnie pracownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW, dr Patryk Chudzik. Zaznaczył, że oczyszczenie i zabezpieczenie warstwy malarskiej wymagało wiele pracy. Dr Chudzik dodał, że w południowym pomieszczeniu Amona zachowało się do dzisiaj więcej kolorów na płaskorzeźbach, niż w północnym, w którym starożytną dekorację strawiły kiedyś płomienie.

Zdaniem naukowców w pomieszczeniu południowym przechowywano zapewne substancje aromatyczne i lniane szaty używane podczas obrzędów.

za PAP Mediaroom


1 komentarz:

  1. Super relacja! Byłam kiedyś w Egipcie i było niesamowicie! W tym roku chyba też się wybiorę, ale muszę się wybrać do biura podróży, aby załatwić wszelkie formalności. Dodatkowo staram się regularnie śledzić kursy walut w czasie rzeczywistym, żeby wiedzieć kiedy opłaca się kupić tamtejszą walutę.

    OdpowiedzUsuń