Dzień Św. Łucji,

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

13.12.13 Anonimowy 0 Comments

Aby poczuć iście norweski klimat Świąt warto pójść na miejscowy jarmark, zimowy koncert lub pojechać za koło podbiegunowe i zobaczyć zorzę polarną.
 
Okres przedświąteczny w Norwegii jest niezwykły, a krótkie i ciemne dni dodają mu magii i uroku. Dym z kominów i świece pojawiające się w domach tworzą przytulny świąteczny nastrój w grudniowe dni.

Świąteczne atrakcje


Podobnie jak inne europejskie kraje, w Norwegii żywa jest tradycja organizowania świątecznych jarmarków i targów, sezonowych koncertów i występów. W Oslo organizowane są liczne imprezy oraz bożonarodzeniowe stragany a Bergen słynie z piernikowego miasteczka, koncertów świątecznych i innych uroczystości. Drewniane miasto Røros jest magiczne i bez wątpienia warte odwiedzenia w okresie świątecznym. Równie wyjątkowy jest Tregaarden's Christmas House w Drøbak. Poza Oslo znajduje się huta szkła Hadeland, gdzie turyści mogą kupić od lokalnych rzemieślników ręcznie wykonane szkło.

Według Magazynu Travel & Leisure (grudzień 2009), Tromsø jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, aby świętować Boże Narodzenie. W okolicy miasta masz szansę zobaczyć zorzę polarną i doświadczyć magii Bożego Narodzenia za kołem podbiegunowym. Turyścu mogą także wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem, spróbować wspaniałych loklanych potraw i przejechać się kolejka linową na szczyt góry.

Dzień Św. Łucji


13 grudnia to pierwszy dzień obchodów Bożego Narodzenia w Szwecji, Danii i Norwegii. Dzień ten jest również najkrótszym dniem w roku – tzw. przesilenie zimowe wg starego kalendarza gregoriańskiego. Jest to jeden z niewielu dni świątecznych, przestrzeganych w Skandynawii. Tradycja obchodów Dnia Św. Łucji przybyła do Norwegii po II wojnie światowej, ze Szwecji. Obecnie znowu można zaobserwować jej uroczyste obchody w całym kraju.

Dzień Świętej Łucji najczęściej obchodzi się w szkołach i przedszkolach, ale ostatnio został on włączony do liturgii Adwentu przez państwowy kościół Norwegii, dzięki czemu także w kościołach organizowane są tradycyjne dla tego dnia uroczyste procesje z płonącymi świecami.

Wigilia


W Wigilię Bożego Narodzenia większość rodzin przygotowuje uroczystą kolację, po której udaje się do jednego z wielu kościołów na modlitwę. Kolacja wigilijna składa się zazwyczaj z wieprzowiny lub żeberak jagnięcych a w wybranych częściach Norwegii króluje dorsz. Do stołu podawane są także gotowane ziemniaki, kiełbaski, placki mięsne i borówki. Tradycyjnymi napojami są norweskie piwo i norweska wódka aquavit.

Największą atrakcją dla dzieci są prezenty, dlatego wyzwaniem jest zjedzenie posiłku, większość nie może się wręcz doczekać otwierania prezentów, a czasem wizyty samego Świętego Mikołaja "Julenisse" (Święty Mikołaj).

W Boże Narodzenie większość rodzin spożywa uroczysty posiłek w porze późnego śniadania, obiadu, bądź wczesnej kolacji. Turyści muszą pamiętać, że większość sklepów i firm jest zamknięta od południa 24 grudnia aż do 26 grudnia.

 

[wysija_form id="1"]


0 comments: