Arben Maliqi,

Pierwszy hostel w Europie z maksymalnym standardem zrównoważonego rozwoju

4.12.23 mm 0 Comments

To się nie zdarzyło do tej pory: a&o Venice Mestre jest pierwszym hostelem w Europie, który osiągnął poziom GreenSign 5. Spośród około 800 obiektów certyfikowanych obecnie przez GreenSign Institute w Europie, tylko 19 osiągnęło ten maksymalny standard zrównoważonego rozwoju. 

 

Dyrektor generalny Francesco Siciliano: "To ogromne uznanie dla naszego wieloletniego zaangażowania w zrównoważone podróże". Arben Maliqi, Project Manager ESG i HR w berlińskiej sieci hosteli, dodaje: "Ten certyfikat wyznacza od teraz kierunek - a&o Venice Mestre jest naszym wzorem do naśladowania dla wszystkich innych lokalizacji a&o".

Arben Maliqi, Project Manager ESG + HR, Francesco Siciliano, GM a&o Venice Mestre i asystentka Alessia Doretto oraz Frank Hörl, GreenSign Sustainability Auditor (od lewej do prawej). To pierwszy raz w Europie, kiedy hostel otrzymał certyfikat GreenSign Level 5. GreenSign to jeden z najbardziej znanych certyfikatów zrównoważonego rozwoju dla branży hotelarskiej (Zdjęcie: a&o Hostels).
 

    •    Po raz pierwszy hostel w Europie osiągnął maksymalny standard GreenSign Level 5
    •    a&o Venice Mestre jest jednym z 19 najwyżej ocenianych hosteli w Europie
    •    Ponadto: a&o Vienna Central Station i a&o Vienna Stadthalle osiągają poziom 4
    •    a&o jest jedyną siecią hosteli w Europie, która raportuje indywidualne wartości emisji CO2

GreenSign poświadcza, że a&o Venice Mestre ma "wzorową strategię zrównoważonego rozwoju" z ponad 90-procentową skutecznością w kluczowych obszarach, takich jak efektywność energetyczna, gospodarka wodna, zarządzanie środowiskiem, zaopatrzenie, zarządzanie jakością i zrównoważony rozwój. Suzann Heinemann, założycielka i CEO GreenSign Institute, wyjaśnia: "Wyjątkowo dobre wyniki a&o Venice w certyfikacji GreenSign są ważnym znakiem dla branży i kamieniem milowym na drodze do neutralności klimatycznej dla największej sieci hosteli w Europie".

Założony w 2015 roku GreenSign Institute certyfikuje hotele w ramach "unikalnego pięciostopniowego systemu certyfikacji". Nie tylko sprawdza ich aktualny status, ale także "wskazuje sposoby do doskonalenia i dalszego rozwijania wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju". Do tej pory berlińska firma certyfikowała około 800 hoteli. Tylko trzy procent z nich osiągnęło najwyższy poziom, poziom jakości 5. Certyfikaty GreenSign w zakresie zrównoważonego rozwoju są jednymi z najbardziej prestiżowych w Europie. Oprócz obiektów a&o Venice, także dwa wiedeńskie obiekty, a&o Wien Stadthalle i a&o Wien Hauptbahnhof, uzyskały poziom 4 GreenSign.

"Rosnący trend zrównoważonego rozwoju w branży"

 
Kategoria hosteli to także zasługa wejścia a&o Venice Mestre do najwyższej ligi zrównoważonego rozwoju. Jak mówi Suzann Heinemann zrównoważony rozwój jest niezależny od wielkości i rodzaju obiektu: "Cieszymy się z rosnącego ducha zrównoważonego rozwoju w branży hotelarskiej i rosnącej gotowości do uzyskania tego typu certyfikatów. To rosnące zainteresowanie wnosi znaczący wkład w ochronę klimatu i daje nam nadzieję".
 

Mało plastiku, tylko regionalne jedzenie i wspieranie sztuki

 
Audyt GreenSign jest kompleksowy: sprawdzane są zarządzanie i komunikacja, środowisko (energia, woda, odpady), bioróżnorodność i dziedzictwo kulturowe, zakupy, regionalność i transport, kontrola jakości, zrównoważony rozwój, odpowiedzialność społeczna i ekonomiczna. Działania w a&o Venice obejmują między innymi: 
 
- Unikanie plastiku w barze: butelki i szklanki w 80 procentach wolne od plastiku;
- Korzystanie z żywności od lokalnych/regionalnych producentów;
- Wspieranie lokalnych rzemieślników i artystów, którzy wystawiają i sprzedają swoje prace w a&o;

Od niedawna kompostowniki na dachu domu przetwarzają odpady organiczne ze śniadań i kolacji. Dzięki temu rośliny w hostelu korzystają z nawozu bogatego w składniki odżywcze.

Arben Maliqi: "Naszym celem jest bycie pierwszą europejską siecią hosteli, która będzie neutralna pod względem emisji CO2 w 2025 roku. Dla nas zero netto oznacza zredukowanie naszego własnego śladu ekologicznego do minimum i zrekompensowanie reszty". a&o jest już jedyną siecią hosteli w Europie, która pokazuje indywidualną wartość emisji CO2 na wszystkich rezerwacjach i fakturach gości.
 

O a&o Hostels

 
a&o zostało założone w 2000 roku przez Olivera Wintera i obecnie prowadzi 40 hosteli w 25 miastach i dziewięciu krajach europejskich. Grupa docelowa a&o jest zróżnicowana: należą do niej turyści, podróżujący w pojedynkę, rodziny, grupy szkolne i kluby. Wzrasta również liczba osób podróżujących służbowo i seniorów. Pierwszy obiekt w Wielkiej Brytanii - a&o Edinburgh City został otwarty w lipcu 2021 r. W 2020 r. dodano trzy nowe lokalizacje: pierwsze obiekty otworzono w Polsce, a&o Warszawa i na Węgrzech, a&o Budapest; a drugi obiekt w Kopenhadze. Z około 28 000 łóżek i około 3 milionami noclegów w pandemicznym roku 2021 (2020: 2,5 miliona noclegów), a&o odnotowało sprzedaż na poziomie około 70 milionów euro (2021: 64 miliony euro; 2019: ponad 165 milionów euro). Celem a&o jest do 2025 r. stać się europejską „bezemisyjną siecią hosteli”.

0 comments: