Linie lotnicze,

LOT poleci na trasie Warszawa – Taszkent

22.6.23 mm 0 Comments

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią połączenie na trasie Warszawa – Taszkent. Pierwszy rejs do stolicy i największego miasta Uzbekistanu odbędzie się w 2024 r. Linie zwiększą też skalę działalności na lotnisku w Katowicach oraz przedłużą na sezon zimowy połączenia z lotniska Warszawa-Radom.

LOT otwiera regularne połączenie z Warszawy do Taszkentu. Pierwszy samolot do stolicy Uzbekistanu wystartuje 23 lutego 2024 r. o godzinie 23:00 i wyląduje w Taszkencie o godzinie 9:05 czasu lokalnego. Połączenia na tej trasie będą obsługiwane samolotami typu Boeing 737 MAX 8. 

W rozkładzie zimowym samolot z Taszkentu do Warszawy wystartuje o godzinie 10:15, a na lotnisku docelowym wyląduje planowo o godzinie 13:00 czasu lokalnego. Rejsy do Taszkentu będą realizowane 3 razy w tygodniu: w środy, piątki oraz niedziele. W drogę powrotną samoloty wybiorą się w poniedziałki, czwartki i soboty.

W rozkładzie letnim Boeingi LOT-u wystartują z Warszawy również o godzinie 23:00. Ze względu na brak zmiany czasu z zimowego na letni w Uzbekistanie, samolot wyląduje w Taszkencie o 7:55, a wystartuje o 9:25. Lądowanie w Warszawie przewidziane jest na godzinę 13:00.

- Zaproponowany rozkład odpowiada na potrzeby pasażerów tranzytowych, wybierających Warszawę jako punkt przesiadkowy oraz stanowi atrakcyjną ofertę dla tych pasażerów, dla których punktem początkowym będzie Warszawa. Osoby podróżujące w tranzycie uzyskają dostęp do praktycznie całej siatki połączeń PLL LOT w Europie Zachodniej, Skandynawii oraz Europie Środkowej w czasie krótszym niż 4 godziny – powiedział Prezes Zarządu PLL LOT, Michał Fijoł.

Taszkent to drugi po Astanie kierunek w Azji Centralnej w ofercie PLL LOT. Nazywany najnowocześniejszym miastem Azji Środkowej jest jednocześnie jedyną metropolią Uzbekistanu. Jego malownicze położenie nad rzeką i w otoczeniu pasma górskiego Tienszan z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Stanowi również bardzo dobry punkt początkowy podróży do wielu innych interesujących miejsc w Azji Centralnej, np. do Samarkandy lub Buchary.

- Uzbekistan to jedno z najciekawszych turystycznie państw regionu Azji Centralnej oraz świata. Jestem przekonany, że kraj nazywany „perłą jedwabnego szlaku” skradnie serca polskich turystów. Coraz większe znaczenie odgrywa wymiana handlowa między Polską a Uzbekistanem, a każdego roku kolejne polskie firmy podejmują aktywność na tym rynku. Dodatkowo widzimy duży potencjał ruchu wśród obywateli Uzbekistanu rozpoczynających studia lub pracę w Polsce i Europie. Taki kapitał stwarza solidny fundament pod rozwój siatki połączeń PLL LOT w regionie Azji Centralnej – dodaje Prezes Zarządu PLL LOT, Michał Fijoł.

PLL LOT poinformowały również o przyspieszeniu rozwoju Spółki w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego poprzez zwiększenie częstotliwości na trasie Warszawa – Katowice. W sezonie zimowym nastąpi wzrost liczby połączeń do 21 tygodniowo a w sezonie letnim do 24 tygodniowo.  Pasażerowie w wybrane dni tygodnia będą mieć do dyspozycji dodatkowy, czwarty dziennie rejs, wylatujący w godzinach porannych z Katowic i przylatujący z powrotem na Śląsk w godzinach wieczornych. Połączenie rozszerzy możliwości przelotów samolotami LOT-u, zarówno dla pasażerów w ruchu bezpośrednim między Katowicami a Warszawą, jak również dla tych, którzy będą kontynuować swoją podróż przez hub w Warszawie do kierunków w Europie Środkowo-Wschodniej i na kierunkach pozaeuropejskich. 

Ponadto LOT poinformował o kontynuacji w sezonie zimowym trzy razy w tygodniu rejsów z portu Warszawa-Radom do Paryża i Rzymu. W okresie od 1 maja do 15 czerwca rejsy do Paryża były wypełnione w 86,7%, z Paryża w 87,3%, a w rejsach do Rzymu zanotowaliśmy load factor w wysokości 84%, podczas gdy na odcinku powrotnym  86%.

- Decyzja o przedłużeniu połączeń z nowego lotniska Warszawa-Radom, oraz o zwiększeniu liczby operacji do kolejnego portu krajowego, została podjęta w związku z bardzo dobrym wypełnieniem samolotów i analizą popytu na tych trasach. Bardzo się cieszę, że możemy naszym pasażerom zaproponować dobry, dopasowany do ich potrzeb rozkład lotów – powiedział Robert Ludera, Dyrektor Biura Siatki w PLL LOT. 


0 comments: