Boże Narodzenie,

Hiszpania w czasie Bożego Narodzenia

13.12.19 mm 0 Comments


Boże Narodzenie tuż-tuż. Czas pełen tradycji, świętowania, prezentów i, przede wszystkim, wielkiej radości. Przyjedź, by przeżyć to w Hiszpanii, i zobaczyć, jak obchodzi się święta z Dniem Świętych Niewiniątek, żywymi szopkami, rodzinnymi kolacjami, Kawalkadą Trzech Króli, 12 winogronami w Sylwestra… Tysiącem tradycji, które cię urzekną i sprawią, że spędzisz święta tak intensywnie jak nigdy dotąd.


Jeśli zdecydujesz się na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii, zobaczysz ten kraj zupełnie odmieniony. Z nadejściem świąt wszystkie hiszpańskie ulice i lokale handlowe ozdabiane są kolorowymi światłami i choinkami, a miasta wypełnia gwar i wesele. Chcesz się dowiedzieć, których świąt nie możesz pominąć, oraz poznać cały wachlarz możliwości? Nie zapomnij o naszych propozycjach.

Dni, których nie możesz przegapić


Pierwszym wyjątkowym dniem jest 22 grudnia, kiedy to odbywa się losowanie Loterii Bożonarodzeniowej. Biorą w niej udział prawie wszyscy Hiszpanie, a wygraną świętuje się hucznie na ulicach. Kolejnymi datami, bez wątpienia najbardziej rodzinnymi, są dni 24 i 25 grudnia: Wigilia Bożego Narodzenia i Boże Narodzenie. Według zwyczaju w tych dniach przy kolacji i obiedzie spotykają się całe rodziny i przygotowuje się tradycyjne dania, na przykład jagnięcinę albo morlesza, którym towarzyszą typowe dla tego okresu desery: przypominający nugat turrón, polvorones i marcepan. W większości hiszpańskich restauracji i hoteli możesz skosztować tych pożywnych zestawów dań i w najlepszy sposób poznać gastronomię tego kraju. O północy w dzień Wigilii być może zechcesz także uczestniczyć w Pasterce, na którą udaje się wielu katolików, aby upamiętnić narodzenie Jezusa.

Najzabawniejszy dzień to 28 grudnia, gdy obchodzi się Dzień Świętych Niewiniątek. W tym dniu robienie żartów jest w pełni dozwolone. W tym celu najlepiej jest wyposażyć się w zabawne przedmioty na rynkach, takich jak na Plaza Mayor w Madrycie. Stary rok żegna się podczas obchodów Sylwestra, dnia 31 grudnia. Nie zapomnij kupić 12 winogron, aby w pełni cieszyć się tym świętem. Dlaczego? Jak każe tradycja, wszyscy w Hiszpanii powinni zjeść jedno winogrono przy każdym biciu dzwonu zegara obwieszczającego zmianę roku. Jeśli zdążysz zjeść wszystkie na czas, czeka cię szczęśliwy Nowy Rok. Źródło tej tradycji nie jest znane: niektórzy twierdzą, że miało to związek z nadprodukcją winogron na początku XX wieku, inni doszukują się początków w opozycyjnej inicjatywie obywatelskiej pod koniec XIX wieku. Choć wydarzenie to jest transmitowane przez telewizję, najlepiej będziesz się bawić, celebrując je na jednym z dużych placów każdej miejscowości, gdzie zazwyczaj znajdują się zegary. Czy wiesz, jakie jest jedno z najbardziej symbolicznych miejsc, gdzie można tego doświadczyć? Zegar na placu Puerta del Sol w Madrycie. Tam zobaczysz tysiące osób, przebranych w zabawne czapki i wyposażonych w rozwijane gwizdki, jak wznoszą toast i z radością witają nadchodzący rok. Potem tylko pozostaje przyłączyć się do jednej z zabaw do białego rana, organizowanych przez większość hoteli, barów czy dyskotek w Hiszpanii.

Aby zakończyć okres Bożego Narodzenia z uśmiechem na twarzach dzieci, najlepiej wybrać się na Kawalkadę Trzech Króli, 5 stycznia, w przeddzień obchodów ich święta. W Hiszpanii to właśnie królowie ze wschodu, Melchior, Kacper i Baltazar, przynoszą prezenty grzecznym dzieciom. To widowisko jest odtworzeniem wręczenia darów — złota, kadzidła i mirry — nowo narodzonemu dzieciątku Jezus, zgodnie z chrześcijańską tradycją. Różnorodne Kawalkady Trzech Króli, którym towarzyszą paziowie, wielbłądy i wszelkiego rodzaju fantastyczne postacie, przemierzają ulice wszystkich hiszpańskich wiosek i miast, aby następnie zostawić prezenty w domach. Wszystkie wyglądają spektakularnie.

Bożonarodzeniowe plany


Jak widać, w kalendarzu należy zaznaczyć wiele dat. Ale oprócz tego w okresie świąt codziennie możesz znaleźć jakieś ciekawe zajęcie. Oto niektóre propozycje:
- Odwiedź którąś z szopek, które łatwo znajdziesz w hiszpańskich miastach i wsiach. W wielu miejscach organizowane są nawet żywe szopki. Pasterze, woły, osły czy dzieciątko Jezus przyjmą cię tak, jakbyś odbył podróż w czasie.
- Wykorzystaj czas na zakupy. Dajemy ci trzy powody: w czasie tych świąt na starówkach organizuje się wiele tradycyjnych jarmarków; sklepy są dłużej otwarte i oferują tysiące pomysłów, by znaleźć idealny prezent, i od 1 stycznia zaczynają się przeceny.
- Wybierz się na narty do dowolnej stacji narciarskiej w Hiszpanii – spędzisz tu najprawdziwsze białe święta.
- Wolisz ładną pogodę? Spędź święta na Wyspach Kanaryjskich i skorzystaj z okazji, żeby wykąpać się na plaży.
- Na koniec tańcz, graj na zambombie (rodzaj membranofonu), śpiewaj typowe kolędy, popatrz, jak dzieci proszą przechodniów o aguinaldo (monety lub słodycze w zamian za śpiew)… Poddaj się świątecznemu nastrojowi, tak bardzo zakorzenionemu w Hiszpanii.

0 comments: