Almhult,

Szwecja | IKEA. Tu wszystko się zaczęło

28.6.23 mm 0 Comments

Szwedzi są eko, a ich życie uzależnione jest od pór roku. Tak jest od wieków i nic nie zapowiada zmiany. Powody są prozaiczne: długie i ciemne zimy skłaniają do siedzenia w domu. W mroźne wieczory ręce powinny być czymś zajęte. Ta tradycja to też historia IKEA i Ingvara Kamprada, którego mieszkańcy Smalandii uwielbiają, i z którego są prawdziwie dumni. To przecież jeden z nich, człowiek o typowo południowo-szwedzkim usposobieniu: skromny, pracowity, uparty, a jednocześnie ciepły i radosny. Pracował do końca życia, pozostając wierny przekonaniu, że większość rzeczy wciąż pozostaje do zrobienia.

Zwiedzających muzeum wita przy wejściu Ingvar Kamprad, twórca IKEA. Jego zdjęcie stworzono z tysięcy niewielkich zdjęć pracowników IKEA fot. travelerdeluxe 


 To on, właśnie tu w 1943 roku stworzył sklep IKEA. Miał zaledwie siedemnaście lat. Kolebką istnienia światowego potentata w projektowaniu, produkcji i sprzedaży mebli jest Almhult. W miejscu, w którym stworzył pierwszy sklep marki, będącą jedną z bardziej rozpoznawalnych na świecie, od 2016 roku istnieje pierwsze na świecie Muzeum IKEI. 

Warto tu wpaść na świetną lekcję historii regionu, życia Kamprada, i by zobaczyć, jak z małego sklepu gdzieś na szwedzkiej prowincji, powstała firma, której logo znane jest na całym globie. Będziecie zaskoczeni, kiedy zobaczycie meble z lat osiemdziesiątych, które designem nie odbiegają od tych, które dzisiaj wychodzą z hal produkcyjnych. Po tej wizycie zrozumiecie powiedzenie, które od wieków przekazuje się w Smalandii z pokolenia na pokolenie: Tu wszystko się zaczęło.

TdL

0 comments: