Więcej Rosjan, Francuzów i Brytyjczyków stawia na polską agroturystykę

4.3.14 Anonimowy 0 Comments

Ponad 38 tys. turystów z zagranicy wybrało pokoje gościnne i kwatery agroturystyczne z min. 10 miejscami noclegowymi podczas pobytu w Polsce w 2013 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.fot. PojechaneWakacje.pl


Co czwarty zagraniczny gość korzystający z obiektów tego typu to Niemiec, jednak w porównaniu z 2012 rokiem ich liczba spadła. Za naszymi zachodnimi sąsiadami uplasowali się Ukraińcy (12%), Rosjanie (11%), Brytyjczycy (7%) i Francuzi (4%). Co więcej, turyści z każdego z tych czterech krajów od stycznia do grudnia 2013 wybierali chętniej polską wieś na miejsce wypoczynku niż przed rokiem. Największy wzrost zanotowano natomiast wśród Chińczyków - liczba osób z Państwa Środka, którzy nocowali w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych w Polsce wzrosła o ponad 850%. Podczas II Targów Agroturystyka organizowanych od 4 do 6 kwietnia br. w Centrum MT Polska w Warszawie będzie można sprawdzić, czym takie obiekty noclegowe przyciągają turystów zarówno z Polski, jak i ze świata.
Polska wieś światowa


Zgodnie z danymi GUS zagraniczni turyści korzystający w 2013 r. z pokoi gościnnych i kwater agroturystycznych z min. 10 miejscami noclegowymi w Polsce reprezentowali 41 państw. Najwięcej z nich było z Niemiec – w zeszłym roku blisko 9,5 tys. osób z tego kraju wybrało wypoczynek w otoczeniu krajobrazów polskiej wsi. Dalej znaleźli się Ukraińcy, Rosjanie i Brytyjczycy – odpowiednio 4,5 tys., 4,2 tys. i 2,8 tys. Po przeciwnej stronie stawki uplasowali się natomiast mieszkańcy Luksemburga, Hong Kongu i Malty - w polskich obiektach agroturystycznych w 2013 r. nocowało kolejno zaledwie 10, 19 i 22 przedstawicieli tych państw. W porównaniu z 2012 r. większą liczbę turystów w bazie agroturystycznej zanotowano wśród osób z 26 krajów. Bardzo dynamiczne wzrosty r/r widoczne są m.in. wśród Chińczyków (851%), Koreańczyków (327%), Szwajcarów (120%), Rumunów (81%) czy Australijczyków (51%). Z kolei spadek liczby turystów nocujących w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych nastąpił wśród mieszkańców 15 krajów, w tym Niemiec, USA, Irlandii, Holandii i Słowacji, a także państw szczególnie silnie dotkniętych przez kryzys gospodarczy jak Włochy, Hiszpania czy Grecja.


- Kraje, z których turyści korzystają z bazy agroturystycznej w Polsce w zdecydowanej większości położone są w Europie. Niemniej jednak wypoczynek na łonie natury w naszym kraju zyskuje również u zamieszkujących inne kontynenty. Wzrosty w liczbie turystów spoza Europy, którzy nocowali w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych zanotowano choćby wśród osób z Chin, Hong Kongu, Indii, ale też Brazylii czy dalekiej Australii. I tak naprawdę trudno się temu dziwić, bo polska wieś ma naprawdę wiele do zaoferowania. Okazją, by odkryć te rozmaite uroki naszych rodzimych krajobrazów będą Targi Agroturystyka, które mają promować właśnie odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku – mówi Bartosz Sosnowski, prezes MT Polska, organizatora imprezy.


Agroturystyczny przegląd


Podczas targów zaprezentują się gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, a także inne obiekty oferujące wypoczynek na łonie natury. Do uczestnictwa w imprezie zapraszane są również organizacje turystyczne i stowarzyszenia agroturystyczne. Nie zabraknie lokalnych grup działania z różnych regionów Polski. W tym roku ofertę agroturystyczną przedstawią na przykład Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk z Kujawsko-Pomorskiego, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Region Sanu i Trzebośnicy z Podkarpacia, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z Małopolski oraz Stowarzyszenie Między Wisłą a Kampinosem z województwa mazowieckiego. Ponadto, przez trzy dni wydarzenia będzie można poznać regiony od strony kulinarnej – równolegle organizowane będą Targi Regionalia, gdzie wystawią się lokalni wytwórcy tradycyjnych i ekologicznych specjałów. Części ekspozycyjnej imprez towarzyszyć będą smakowite degustacje, pokazy gotowania i konkursy. Na miejscu będzie też można znaleźć inspiracje podróżnicze na sezon wiosenno-letni w ramach organizowanych w sąsiadującej sali Targów LATO.

0 komentarze: