Homoseksualny program Wiednia 2014

5.3.14 Anonimowy 0 Comments

Wiedeń to dla gejów i lesbijek wymarzony cel podróży. Tolerancyjną i otwartą na świat stolicę Austrii wyróżnia obszerna oferta kulturalna i handlowa. Poza tym wiedeńskie środowiska gejów i lesbijek niezmiennie tętnią życiem. Wydarzenia homoseksualnego Wiednia cieszą się wielką popularnością i zyskały już mocną pozycję w kalendarzu rozrywkowym miasta.

Life Ball, woman in dress embroidered with flowers


Life BallVienna Pride Parade on the Ringstrasse


Vienna Pride ParadeMan and woman in lederhosen on a stage


Rosa Wiesn-Fest


Stolica Austrii należy do najbardziej tolerancyjnych i przyjaznych dla gejów i lesbijek miast Europy. Miasto pomaga też organizatorom imprez środowisk homoseksualnych – np. już na kilka tygodni przed Tęczową Paradą wiedeńskie tramwaje zdobią tęczowe chorągiewki.

Bal Tęczowy to zabawa gejów i lesbijek utrzymana w tradycji klasycznego wiedeńskiego balu, która już od wielu lat stanowi stałą pozycję w wiedeńskim kalendarzu wydarzeń. Bal Tęczowy odbywa się w Parkhotelu Schönbrunn, w związku z czym uroczysty strój wieczorowy jest obowiązkowy. Również Bal Kreatywny przestał już być wydarzeniem niszowym. Bilety na tę alternatywną imprezę środowisk homoseksualnych oraz ich przyjaciół kończą się zwykle jeszcze w przedsprzedaży. Natomiast Bal Różany tylko w jednym punkcie przypomina klasyczny bal – mianowicie zaczyna się od poloneza. Zaraz potem ta popularna impreza zamienia się w głośne dyskotekowe przeciwieństwo odbywającego się w tym samym czasie Balu w Operze – oraz społeczno- polityczną deklarację.

Wiosną 2014 r. już po raz trzeci odbędzie się Festiwal Kultury Bezwstydnej (Festwochen schamloser Kultur- FSK). Wyjątkowi artyści, jak Georgette Dee&Terry Truck, Barbara Spitz 'n' Band, Ian Harvie i The Umbilical Brothers, wyczarują w Wiedniu cudowną artystyczną atmosferę. Natomiast 31 maja 2014 r. Odbędzie się chyba najbarwniejsza i najbardziej dochodowa impreza charytatywna poświęcona walce z AIDS i HIV –  Life Ball. W 2014 r. wydarzenie opatrzone mottem „Ogród rozkoszy” przebiegać będzie pod hasłem „Love is a bloom growing anywhere“. Bal otworzy jak zwykle odbywający się na Placu Ratuszowym prestiżowy i dostępny dla publiczności pokaz mody najlepszych światowych projektantów. Następnie wszyscy, którym udało się zdobyć bilety na bal, wezmą udział w jednej z najhuczniejszych nocnych zabaw w mieście. Wśród tych szczęśliwców znajdą się także gwiazdy i znakomitości, w zeszłym roku byli to m.in. Bill Clinton, Sir Elton John, Hilary Swank, Melanie Griffith czy Karolina Kurkova.

Punktami kulminacyjnymi wiedeńskiego kalendarza wydarzeń homoseksualnych są Vienna Pride i Tęczowa Parada (11-15.6.2014). W tym czasie na Placu Ratuszowym powstaje „Pride Village“- namiotowe miasteczko, w którym oprócz rzetelnej informacji można znaleźć fascynujący miks kultury, kulinariów i dobrej zabawy. 14 czerwca Tęczowa Parada po raz kolejny przejdzie przez Ringstraße manifestując tolerancję i równość. Po wielkim wiecu zabawa przeniesie się do wiedeńskich klubów, gdzie potrwa do białego rana. Natomiast organizatorzy „Wiednia w czerni“ zapraszają na festiwal Vienna Fetish Spring, który w tym roku odbędzie się w terminie od 18 do 22.6.2014 r. W programie znajdą się między innymi wybory „Mr. Leather Austria“. Integralną część wiedeńskiego festiwalu folkowego Wiesn-Fest stanowi Rosa Wiesn-Fest- wieczór zarezerwowany dla gejów i lesbijek, podczas którego czas umila muzyka na żywo, dobre jedzenie i występy performerów. Międzynarodowy zlot fanów fetyszy i skórzanej odzieży „Wiedeń w Czerni" (22-26.10.2014) obejmuje obowiązkowe party oraz bogaty program ramowy.

Więcej informacji na temat Wiednia dla gejów i lesbijek:

w języku niemieckim:
www.wien.info/schwullesbisch
www.facebook.com/GayCityWien

w języku angielskim:
www.vienna.info/gay
www.facebook.com/GayfriendlyVienna

0 komentarze: