Cabo da Roca - wyprawa na kraniec Europy

11.8.14 Anonimowy 0 Comments

W Portugalii, zaledwie 40 kilometrów od Lizbony, znajdziemy najdalej na zachód wysunięty punkt Europy kontynentalnej. Miejsce to codziennie odwiedzają tysiące osób z całego świata. Na pamiątkę fotografują się na tle malowniczych zboczy i wzburzonego oceanu, często ryzykując życiem.


Wyrastające prosto z morza skały, o które rozbijają się spienione wody, robią niesamowite wrażenie. Niema się co dziwić, że skalisty Przylądek Cabo da Roca to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Portugalii. Charakterystyczne  klify, bezkresny Atlantyk i wyjątkowe w tym miejscu zachody słońca są inspiracją dla fotografów i artystów. Skalisty brzeg wznosi się 144 m ponad poziom Oceanu. Na górze zwykle mocno wieje. Hałas fal rozbijających się o skały huczą w uszach. Do tego dochodzi duża wilgotność przez cały rok i północno-wschodni wiatr, który często przygania tu gęste mgły.


Przez setki lat miejsce to w świadomości ludzi  było końcem nie tylko Europy, ale i świata. Do czasu, gdy Krzysztof Kolumb rzucił wyzwanie morzu i popłynął, aby odkryć Amerykę. Natomiast w czasach Wielkich Odkryć Geograficznych miejsce to nazywano Skałą Lizbony.
 cabo da roca portugalia klif 2


Fot. PojechaneWakacje.pl

cabo da roca portugalia klif 3

Fot. PojechaneWakacje.pl cabo da roca portugalia klif 4

Fot. PojechaneWakacje.pl

cabo da roca portugalia klif 1

Fot. PojechaneWakacje.plSkraj Europy zdobi pomnik z napisem "Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa", czyli "gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna". To słowa portugalskiego poety Luis de Camões.


Na przylądku znajduje się też niewielka latarnia morska wybudowana w 1772 roku. Budynek zdobi czerwona wieżyczka. Ciekawi mogą wejść na ogrodzony teren, choć samej latarni wewnątrz zwiedzać nie można. Tuż obok, w niewielkim pawilonie, znajdziemy biuro informacji turystycznej, w którym można kupić pamiątki, między innymi certyfikat poświadczający, że zajechało się na kraniec Starego Kontynentu.Jak dotrzeć na Przylądek


  • Przylądek Cabo da Roca leży na zachód od Lizbony, w granicach Parku Narodowego Sintra–Cascais.

  • Z Sintry na przylądek dotrzemy autobusem nr 403 (do Sintry z Lizbony bardzo często kursują pociągi)


Marta Legieć

[mappress mapid="312"]

0 komentarze: