Litwa: Główne miasta można od 2013 roku oglądać na stronach Google Street View

24.3.14 Anonimowy 0 Comments

Google Street View obejmuje obecnie ponad 35 krajów z całego świata i dostępny jest dla milionów internautów. Bezpłatny dostęp do większości materiałów czyni stronę niezwykle popularną, umożliwiając chętnym poznawanie świata bez granic. Turyści już od samego początku pokochali strony Google Street View za możliwość zobaczenia nowych miejsc w świecie wirtualnym oraz rzeczywistym, gdyż dzięki internetowi mogą łatwiej decydować się na wybranie ciekawego kierunku podróży. Rozwojowi usługi Google towarzyszy wciąż powiększający się dostęp do internetu.


W czerwcu 2012 wyposażone w kamery charakterystyczne samochody Google zaczęły filmować ulice Wilna, zaś od 30 stycznia 2013 Wilno można oglądać na stronie Google Street View. Burmistrz Wilna A. Zuokas wyraził nadzieję, że projekt spopularyzuje miasto i przyciągnie więcej turystów. A. Zuokas podkreślił, że Wilno zaistniało w Google Street View w styczniu 2013, 690 lat po tym jak Giedymin ogłosił światu istnienie miasta. Możliwość oglądania stolicy Litwy z jej ulicami i zabytkami powinna ucieszyć użytkowników internetu i znacząco wpłynąć na rozwój turystyki. Mając tak dokładne panoramiczne zdjęcia znacznie łatwiej planować podróż, zwiedzanie i dokonywać wyboru odpowiedniego hotelu czy restauracji, zwłaszcza, że bez problemu można znaleźć na mapie każdy obiekt i dokładnie go sobie przedtem w internecie obejrzeć. Ułatwia to decyzje, którą część miasta zobaczyć, gdzie warto się przejść, gdzie zatrzymać by coś zjeść i wreszcie gdzie wybrać nocleg zwłaszcza, że wiemy jaki widok może się rozciągać z hotelowego okna.


Wirtualna podróż ulicami Wilna pozwala poznać jego piękno. Zdjęcia robione zamontowaną na dachu samochodu kamerą pozwalają na oglądanie panoramicznych widoków ulic. Dodatkowo, dzięki udoskonalaniu przez Google metod filmowania można podążać szlakiem pieszych wycieczek po malowniczych zakątkach miasta (kamera może być zamontowana na rowerze, lub niesiona w specjalnym plecaku przez operatora). Do wirtualnego zwiedzania dostępne są też niektóre obiekty, w tym wileński Ratusz, Muzeum Narodowe i Dworek Prezydentury. Zobaczenie zabytkowych wnętrz to ważny element pozwalający odkryć bogactwo wileńskiej kultury i jej piękno. Warto nadmienić, że Dworek Prezydentury nie jest ogólnie dostępny dla publiczności, tym bardziej należy docenić możliwość jego wirtualnego zwiedzenia. Piękną panoramę miasta z rzeką Wilią w tle obejrzeć można z Baszty Giedymina na Zamku Górnym, gdzie znajduje się najbardziej znany w Wilnie taras widokowy odwiedzany corocznie przez ponad 150 tysięcy turystów. Na wieży od 1990 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, powiewa flaga państwowa. Taras na Baszcie Giedymina oferuje najpiękniejszy widok na całe miasto, tj. starsze dzielnice oraz nowe, położone za wzgórzami. Operator kamery, który wspiął się mozolnie na taras zasługuje na pochwałę, gdyż udało mu się w pełni uchwycić urok miasta.


W przyszłości planuje się dotrzeć z kamerą View do innych miast i ciekawych miejsc Litwy, w tym Kowna, Kiernowa i Mierzei Kurońskiej.


    Warto dodać, że satelitarne mapy Litwy i Wilna wykonane przy użyciu programu Google Earth Data w ramach projektu Nations Online Project dostępne są na stronie Google Earth Lithuania Map.


KLIK

0 komentarze: