bociany,

Pentowo - jedyne polskie królestwo bocianów

29.4.13 Anonimowy 0 Comments

Pentowo to wspaniałe miejsce do spędzenia czasu dla miłośników ptaków. Ten czarujący zakątek wspólnie z miastem Tykocin nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, który Pentowo otrzymało w 2001 roku z rąk niemieckiej fundacji Euronatur. Tytuł ten wg. zasad jest przyznawany tylko jednemu takiemu miejscu w każdym kraju .Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1991 roku który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew wokół majątku. Te drzewa w połowie pourywane, połamane stały się idealnym miejscem dla bocianów które co roku dobudowywały gniazda. Jak zajęły wszystkie drzewa to przeniosły się na budynki i słupy. Obecnie w Pentowie jest 36 gniazd zasiedlonych i ta liczba nieustannie rośnie.

Network Europejskich Wsi Bocianiach
W latach ’90-tych ubiegłego wieku Europejska Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego – Euronatur utworzyła tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej dla tych miejscowości które wykazały znaczące działania w celu ochrony i konserwacji miejsc lęgowych bociana białego.

Pierwszy tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej został przyznany Chorwackiej miejscowości Cigoć w 1994 roku.
Dziś już mamy dziesięć Wsi Bocianich na terenie całej Europy, natomiast ostatni tytuł otrzymała Turecka miejscowośćEskikaraagac nad Jeziorem Ulubat niedaleko Bursy.

 

źródło pentowo.pl

[mappress mapid="189"]

0 komentarze: