Ciekawe miejsca,

Gwiazdy serialu "Lekarze" zabierają nas do Torunia

4.10.12 Anonimowy 0 Comments

Toruń jest tłem najnowszego serialu telewizji TVN pt. "Lekarze". Jego akcja rozgrywa się w środowisku chirurgów jednego z toruńskich szpitali. W serialu występuje wielu znanych i lubianych aktorów, m.in. Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Danuta Stenka, Piotr Polk, Szymon Bobrowski, Katarzyna Bujakiewicz.Skoro przedstawiona na ekranie historia dzieje się w Toruniu, to nie mogło w niej zabraknąć miejscowych plenerów. Oglądając serial, nie ruszając się sprzed telewizora, poznać można wiele malowniczych zakątków grodu nad Wisłą. "Lekarze" mogą być też świetną zachętą do odwiedzin Torunia i podążenia śladem filmowych bohaterów.

W kolejnych odcinkach poznajemy nowe miejsca "grające" w serialu. Czasami ich filmowa rola jest zupełnie odmienna od tej, którą pełnią w rzeczywistości.

Miejski Szpital Specjalistyczny

Już w pierwszym odcinku poznajemy miejsce pracy głównych bohaterów serialu, czyli Miejski Szpital Specjalistyczny w Toruniu. W rzeczywistości budynek ten pełni funkcję… hali wystawowej. Wzniesiono ją w roku 1928 - była to wówczas największa tego typu hala w Polsce (2038 m kw.). Budynek zbudowany został na potrzeby Pomorskiej Wystawy Ogrodniczo-Przemysłowej. Halę zaprojektował Kazimierz Ulatowski - autor jeszcze kilku innych gmachów użyteczności publicznej w Toruniu.

Od 1958 roku obiekt należał do fabryki zegarów "Metron", z kolei w latach 90-tych znajdowała się tu największa w regionie dyskoteka - Central Park. W 2006 roku, po gruntownym remoncie, budynek powrócił do swej pierwotnej, wystawienniczej roli. Dziś mieści się tu Centrum Targowe PARK. Hala znajduje się w na Bydgoskim Przedmieściu, w pobliżu Parku Miejskiego, przy Szosie Bydgoskiej 3.

 Łazienna 13/8W drugim odcinku serialu Alicja Szymańska (w tej roli Magdalena Różczka) postanawia obejrzeć "mieszkanie do wynajęcia", o którym informację znalazła w ogłoszeniu. Mieszkanie znajduje się w kamienicy przy ul. Łaziennej 13/8 - a więc na toruńskiej Starówce. Okazuje się, że jego właścicielką jest koleżanka Szymańskiej z pracy - Sylwia Matysik. Mieszkanie w starej kamienicy odziedziczyła ona po babci.

W rzeczywistości w kamienicy tej, na początku XX wieku mieściło się mieszkanie oraz gabinet lekarski dr Ottona Steinborna. Był on cenionym lekarzem i społecznikiem. W roku 1920 pełnił funkcję komisarycznego burmistrza Torunia a w późniejszym okresie był senatorem RP. Sama kamienica, ponad stuletnia, przykuwa uwagę swą elegancką formą. Nad wyraz efektownie prezentuje się zwłaszcza ozdobny sufit w pizzerii na parterze - pełen złoceń i misternych zdobień.

źródło it.torun.pl

0 komentarze: