historia,

Kanał Ostródzko-Elbląski idzie do remontu

25.9.12 Anonimowy 0 Comments

Do maja 2014 Kanał Ostródzko-Elbląski na odcinku od pochylni Buczynie do pochylni Całuny będzie wyłączony z żeglugi.  Kanał zostanie poddany gruntownemu remontowi.

Remont, którego pierwszy etap rozpoczął się jesienią 2011 roku, potrwa aż do 2014 roku. Do tej pory można się było jednak po nim w miarę swobodnie poruszać. Teraz dla wodniaków najważniejsze będzie to, że jesienią 2012 roku i w 2013 roku dojdzie do wyłączenia z ruchu kilku ważnych odcinków Kanału, głównie przy pochylniach. Uniemożliwi to pokonanie wodnej drogi w całości.

W momencie powstania,  1844 roku,  Kanał był cudem inżynierskim swoich czasów. Do dziś pozostaje jedyną tego typu konstrukcją w Europie, dzięki której możliwe jest podróżowanie statkami po lądzie. Możliwe jest to dzięki systemowi pięciu pochylni i wyciągów mechanicznych o napędzie wodnym. Statki  są ciągnięte na specjalnie skonstruowanych wózkach. Tego typu atrakcji turystycznej nie znajdziemy na świecie. Wprawdzie podobne kanały funkcjonują w Belgii czy Stanach Zjednoczonych, jednak są mniejsze i w znacznym stopniu przebudowane.

fot. ©  pojechanewakacje.pl

0 komentarze: