Edvard Munch,

Oslo śladami Muncha

16.7.12 Anonimowy 0 Comments

Jednym z pomysłów na letni wypad do stolicy Norwegii jest artystyczna wędrówka śladami Edvarda Muncha – najsłynniejszego norweskiego malarza. To w Oslo mistrz dorastał, doskonalił talent i spędził ostatnią część swojego życia. Także tutaj możemy podziwiać największą kolekcję jego dzieł, przyciągającą miłośników sztuki z całego świata.



Obrazy Muncha można zobaczyć w kilku miejscach. Przede wszystkim w dedykowanym artyście Munch Museum, gdzie znajduje się blisko połowa jego dzieł, włączając w to Madonnę i słynny Krzyk – ten ostatni w dwóch wersjach. Zbiorem dzieł Muncha dysponuje także Nasjonalgalleriet – Galeria Narodowa, która jako pierwsza zakupiła wczesne obrazy artysty. Ciekawostką jest Aula Uniwersytecka z monumentalnymi malowidłami Muncha, oraz Freiasalen – jedna z reprezentacyjnych sal dawnej fabryki czekolady, którą – na życzenie jej dyrektora – artysta ozdobił swoimi dziełami. Warto zajrzeć także do Paleet Shopping Center, gdzie znajduje się obraz Karl Johan z ok. 1885. To najłatwiej dostępne wśród związanych z Munchem miejsc w Oslo.

Zwieńczeniem wędrówki może być wizyta w małej ojczyźnie malarza - Grünerløkka. Rodzina przeniosła się z centrum Oslo do nowo powstałej dzielnicy w roku 1875, zamieszkując pod adresem Meyersgate 48. Późniejszym adresem był apartament przy Fossveien 7, kolejnym – Olaf Reys plass 4, a ostatnim Schous plass 1, gdzie Munch mieszkał z bliskimi, będąc już początkującym malarzem. Także w sąsiedztwie znajduje się jego ostatnie miejsce spoczynku.

źródło Visit Norway

0 comments: