Austria,

Czy Ikaria, grecka wyspa, stanie się częścią Austrii?

18.7.12 Anonimowy 0 CommentsIkaria, grecka wyspa na Morzu Egejskim, chce zostać częścią... Austrii. Mieszkańców niewielkiej wyspy, których w sumie mieszka tam 9 tys., męczy grecki kryzys i brak zainteresowania obecnych władz ich losem. W Austrii upatrują lepszej przyszłości.

Przez wieki wyspa przechodziła z rąk do rąk. W XIV wieku była kolonią genueńską, później posiadłością joannitów, a od 1521 roku należała do Turcji. 17 lipca 1912 mieszkańcy wyspy zdobyli turecki garnizon, po czym wyspa wywalczyła sobie uniezależnienie się od Turcji. Kilka miesięcy później rząd Ikarii zdecydował o wejściu w skład Grecji.  Po stu latach, 17 lipca br. wygasł traktat, na mocy którego na 100 lat stała się częścią Grecji.  Teraz na wyspie rozważa się referendum w sprawie uniezależnienia się od Aten. Co z tego wyniknie? Czas pokaże.

Utrzymanie niepodległości nie jest rozważane. Wyjściem, które niesie między innymi poprawę życia mieszkańców na wyspie, jest przyłączenie do jakiegoś kraju, choćby do Austrii. Gdyby władze Austrii zdecydowały się na włączenie do swojego kraju Ikarii, oznaczałoby to również przejęcie długów wyspy.

Wedle mitologii greckiej, w pobliżu Ikarii spadł do morza Ikar. Dedal, ojciec Ikara, pochował go właśnie na tej wyspie.

 

Fot. źródło Wikipedia; autor de:User:Man77

[mappress mapid="35"]

0 comments: