Musisz to wiedzieć

Na Noc Muzeów zaprasza muza

12.5.12 Anonimowy 0 Comments

 


- Plakatem nawiązujemy do korzeni Nocy Muzeów, czyli święta instytucji, które dziewięć lat temu w Warszawie, otworzyły nocą swe podwoje dla zwiedzających – wyjaśnia Andrzej Mańkowski, wicedyrektor Biura Promocji Miasta, organizatora Nocy Muzeów. - W greckiej mitologii muzeum było świątynią muz, stąd na naszym plakacie głowa jednej z nich, ale nieco uwspółcześniona, bo z kolczykiem w kształcie Pałacu Kultury i Nauki w uchu - dodaje.


Plakat na Noc Muzeów 2012 został opracowany w dwóch wersjach nawiązujących do ważnych wydarzeń obchodzonych w stolicy - Roku Janusza Korczaka i 100-lecia śmierci Bolesława Prusa.


Muz było dziewięć, aż cztery- Kaliope, Euterpe, Erato, Polihymnia – opiekowały się poezją, kolejno: epicką, liryczną, miłosną i chóralną. Klio zajmowała się historią, Talia i Melpomene opiekowały się komedią i tragedią. Terpsychora kochała taniec a dobrze pasująca do majowych, nocnych wydarzeń Urania pasjonowała się astronomią.


Bogaty program warszawskiej Nocy, do której zgłosiły się 204 placówki, zapewni atrakcje prawie ze wszystkich dziedzin, którymi opiekowały się greckie muzy, oraz wielu, wielu innych.


źródło um.warszawa.pl

0 comments: