Aktualności

Azulejos i Smaki Portugalii w MadeByYou

7.5.12 Anonimowy 0 Comments

Azulejo, z arabskiego „al-zuleiq” – czyli „mały, wypolerowany kamyk”, to błyszcząca płytka ceramiczna, biało-niebieska lub kolorowa, która uznawana jest za skarb narodowy Portugalii. Malowanie azulejos jest tu ważną dziedziną sztuki, którą zajmują się także współcześni artyści (wystarczy spojrzeć na lizbońskie stacje metra).


Technikę malowania azulejos zaprezentuje pracownia "MadeByYou Sam pomaluj ceramikę" (ul. Górskiego 6, Warszawa), która 12 maja br. organizuje warsztaty ceramiczne. Uczestnicy zajęć będą mogli ozdobić swój kafelek jednym z tradycyjnych, portugalskich wzorów. Po szkliwieniu i wypaleniu w specjalnym piecu będzie go można używać m.in. jako obrazek lub podstawkę pod kubek. To już druga edycja, tych cieszących się dużą popularnością, warsztatów.


 


 


 


 


 


   • Zajęcia odbędą się w dwóch grupach w godz. 11-14:30 oraz 15 – 18:30.

  • Wszystkie informacje n.t. warsztatów można uzyskać pod adresem emailowym: joanna@madebyyou.pl oraz tel. 531 935 135.)


Przed zajęciami każdej z grup odbędzie się bezpłatny, krótki wykład na temat azulejos, jako symbolu portugalskiej ekspresji artystycznej. Zdjęcia oraz ciekawostki dotyczące kafelków zaprezentuje António Xavier, wykładowca historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim oraz współtwórca Fundacji MIRORO, zajmującej się projektami kulturalnymi i edukacyjnymi.


Przez cały dzień, w godzinach 11:30 - 15 oraz 15:30 – 18:30, odbędzie się targ i degustacja delikatesowych produktów prosto z Portugalii. Aromatyczna kawa, smakowite sardynki i tuńczyki, doskonała oliwa – wszystko to będzie można zakupić od firmy „Smaki Portugalii”, prowadzonej przez zgrany duet polsko-portugalski a zarazem miłośników kultury i kuchni portugalskiej.Organizatorami wydarzenia są: Pracownia "MadeByYou Sam pomaluj ceramikę" (www.madebyyou.pl) oraz firma Smaki Portugalii (www.smakiportugalii.pl). Patronat nad wydarzeniem objęła Portugalska Organizacja Turystyczna - Turismo de Portugal (www.visitportugal.com).


 


0 comments: