Szwecja

Stena Line pokazuje zabytki

11.4.12 Anonimowy 0 Comments

W kwietniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, Stena Line zaprasza na rejsy do najpiękniejszych zakątków południowej Szwecji – Karlskrony i Kalmaru. Poznaj ich historię i zachwyć się kulturą.


 Zabytkowa Karlskrona oraz urokliwy Kalmar to miejsca, w których nowoczesność oparta jest na sile tradycji. Ich wartość docenią nie tylko miłośnicy zabytków, lecz również osoby ceniące spokój i harmonijny rozwój.


"Korona Karola", bo tak brzmi po polsku nazwa Karlskrony, to miasto położone na 33 wyspach. Jej wygląd pozostaje niemal niezmieniony od momentu zatwierdzenia go przez króla w XVII w. Jako zaprojektowany i zbudowany od podstaw historyczny port wojenny, Karlskrona jest wyjątkowa na skalę światową. To właśnie zadecydowało o wpisaniu jej w 1998 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Kalmar był w średniowieczu jednym z największych portów handlowych w Szwecji. To tutaj zachował się jeden z najpiękniejszych renesansowych zamków w Skandynawii. Historia tego zabytku ma również polskie wątki. Rozbudowywany przez królów z dynastii Wazów, był ostatnim punktem oporu wojsk wiernych Zygmuntowi III w wojnie o szwedzką koronę.Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO stanowią wspólne dobro ludzkości. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Szczególna opieka, jaką objęte są miejsca wpisane na Listę UNESCO, ma je chronić przez zniszczeniem i pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń. Warunkiem wpisu zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa jest spełnienie jednego lub kilku kryteriów (m.in. autentyczności i integralności) stanowiących o jego wyjątkowości w skali światowej. Sam fakt umieszczenia Karlskrony na tej elitarnej liście sprawia, że warto poznać to miasto jako fragment naszej wspólnej, międzynarodowej historii. Może właśnie Dzień Ochrony Zabytków skłoni nas do tego.


Przy tym podróż do Szwecji to nie tylko ciekawe miejsca na lądzie. To również czas spędzony na morzu. Wśród atrakcji na promach Stena Line znajduje się Pure Nordic SPA – salon odnowy biologicznej z sauną i przepięknym widokiem na morze. Poza tym na statku warto odwiedzić: C-View Bar – klub ze znakomitym barem, Riva Bar – klasyczny lokal z wyborem drinków i włoskich przekąsek oraz Barista Coffee House – najprawdziwsza kawiarnia na środku Bałtyku. Na pokładzie znajdują się również 3 restauracje serwujące dania z różnych zakątków świata. Ten fakt udowadnia, że kultury, również kulinarne, zawsze się przenikają, tworząc harmonijną całość.


Rejsy


Szwecja w jeden dzień - Cena 299 zł na osobę zawiera: podróż promem do Szwecji i z powrotem, z jednodniowym pobytem w Karlskronie; noclegi w kabinie 2-osobowej
z łazienką; rozrywkę na pokładzie; ubezpieczenie NW i KL.


wypłynięcia z Gdyni: 12.04-15.12 (czwartek, piątek, niedziela) a w okresie 09.06-25.08 codziennie.


Kalmar i Olandia - cena 419 zł na osobę zawiera: podróż promem do Szwecji i z powrotem; noclegi w kabinie 2-osobowej z łazienką; rozrywkę na pokładzie; wycieczkę autokarowa
z przewodnikiem do Kalmaru i na wyspę Olandię; ubezpieczenie NW i KL.


Wypłynięcie z Gdyni: 13.04; 10.05; 25.05, 8.06 (więcej terminów na www.stenaline.pl)

0 comments: