Portugalia

Portugalski kwiecień w Warszawie

10.4.12 Anonimowy 0 Comments

Przewidziano także koncert fado portugalskiego piosenkarza João de Sousa. To idealna okazja do zapoznania się zarówno ze smakami, jak i muzyką Portugalii.


 Jednym z najlepszych sposobów na poznanie danego kraju jest smakowanie potraw lokalnej kuchni. Warto to zrobić zwłaszcza w przypadku kuchni portugalskiej, która cechuje się dużą różnorodnością. Swój ślad odcisnęły na niej zarówno ludy zamieszkujące teren Półwyspu Iberyjskiego (np. Rzymianie pozostawili po sobie oliwki i winnice, a Maurowie zamiłowanie do ciast z miodem i migdałami), jak
i morskie ekspedycje Portugalczyków do Afryki, Indii i na Daleki Wschód, skąd przywozili tamtejsze przyprawy (m.in. pieprz, cynamon, goździki).


Okazję do spróbowania lub przypomnienia sobie smaków Portugalii stwarza miesiąc kuchni portugalskiej odbywający się właśnie w podróżniczej restauracji Bezgraniczna (ul. Grzybowska 2 lokal 20, Warszawa). Przez cały kwiecień będzie można zamówić tam takie kulinarne perełki, jak: peixinhos da horta (fasolka szparagowa w tempurze), sardinhas assadas (grillowane sardynki) - danie obowiązkowe portugalskich festas, pastéis de bacalhau (krokiety z dorsza – ulubionego składnika portugalskiej kuchni), camarão frito com alho (skwierczące krewetki z czosnkiem) oraz cebolada de manuel (polędwica wołowa z cebulką zapiekana w czerwonym winie). Nie zabraknie także deserów oraz wyśmienitych portugalskich win. Ceny dań wynoszą od 12 do 56 złotych. Listę potraw wraz
z cennikiem można sprawdzić na stronie www.bezgraniczna.pl.Dodatkowo w restauracji będzie można posłuchać nastrojowej muzyki fado – portugalskiego gatunku muzycznego, który został uznany przez UNESCO za ważny element niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Świetną okazją do zapoznania się z nim będzie koncert João de Sousa - młodego portugalskiego muzyka, od kilku lat mieszkającego we Wrocławiu. Koncert odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19:00 w restauracji Bezgraniczna. Bilety w cenie 20 zł będzie można zakupić na miejscu w restauracji, bezpośrednio przed koncertem.


Partnerami wydarzenia są: autor pierwszego wydanego w Polsce przewodnika po Lizbonie, prowadzący portal Luzomania - Janusz St. Andrasz (www.janusz-st-andrasz.blogspot.com) oraz Portugalska Organizacja Turystyczna - Turismo de Portugal (www.visitportugal.com).


Serdecznie zapraszamy!

0 comments: