Czechy

Czeskie zamki i pałace witają nowy sezon

29.4.12 Anonimowy 0 Comments

wiosenno-letnim ich dziedzińce ożywią liczne imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, jarmarki z pokazami rzemiosł, tańców dawnych czy szermierki. Niektóre zamki proponują turystom niezwykłe, nocne zwiedzanie.


 
Zamki i pałace witają nowy sezon


Najpiękniejszy relikwiarz zobaczymy w województwie karlowarskim

Zamek w miejscowości Bečov nad Teplou przeszedł w ciągu stuleci liczne przebudowy. Po ostatniej renowacji ponownie zaprasza zwiedzających. W roku 1985 odkryto na zamku unikatowy romański relikwiarz św. Maura, którego wartość jest porównywalna do wartości klejnotów koronacyjnych. Relikwiarz uznano za jedno z najważniejszych znalezisk XX wieku w Czechach. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kynžvart, położony u podnóża Lasu Slavkovskiego, u zbiegu trzech potoków, w pobliżu słynnych Mariańskich Łaźni. Zbudowany został jako letnia rezydencja kanclerza Metternicha, który zgromadził tu wiele dzieł artystycznych,  kolekcję monet, medali, porcelany i broni. Zamek otacza rozległy park angielskiNajwiększe ruiny zamku znajdziemy regionie pilzneńskim

Zamek Rabí pochodzi z połowy XIV wieku, do końca XV wieku został obwarowany i rozbudowany. Odgrywał znaczącą rolę w dziejach Czech. Obecnie zwiedzić tu możemy pomieszczenia pałacowe. Najstarszą częścią zamku jest wysoka wieża, służąca do celów obronnych. Pod nią powstał mały dziedziniec ze studnią, wykutą ręcznie w skalnym podłożu, na głębokość 60 metrów. Do wycieczek  po okolicy zachęcają liczne, oznaczone trasy rowerowe i piesze oraz malownicza dolina pobliskiej rzeki Otavy. Na zamek Rabí możemy wyruszyć pieszo, na rowerze lub łodzią po rzece Otavie. Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem w regionie jest gotycki zamek wodny Švihov, jeden z najmłodszych zamków czeskich. W kaplicy i kilku pomieszczeniach zachowały się rzeźby gotyckie i malowidła ścienne z XVI wieku.W Czechach południowych spotkamy najbardziej bajkowy zamek

Zamek Czerwona Lhota (Červená Lhota) stoi na skale pośrodku stawu rybnego, w południowych Czechach. Pierwotnie gotycka twierdza wodna została przebudowana w stylu renesansowym i barokowym. Podczas kolejnej przebudowy otrzymała charakterystyczny czerwony dach i do jego koloru nawiązuje nazwa Czerwona Lhota. Zamek otacza park angielski. Warto odwiedzić także zamek Kratochvíle, zbudowany na wzór włoskich willi renesansowych. Budowla stoi pośrodku ogrodu otoczonego murem z basztami. W ozdobionym malowidłami ściennymi i bogatą sztukaterią wnętrzu jest umieszczona wystawa dotycząca filmu rysunkowego i kukiełkowego.Środkowe Czechy kryją perełkę architektury gotyckiej

Na zamek Czeski Šternberk dojedziemy z Pragi kolejką o nazwie Posázavský Pacifik. Z pewnością warto wybrać ten rodzaj transportu. Trasa wiodąca poprzez romantyczną okolicę rzeki Sázavy zachwyci każdego turystę. Perła architektury gotyckiej, Czeski  Šternberk, wraz z  potężnymi murami obronnymi, robi imponujące wrażenie.  W drodze powrotnej do Pragi możemy odwiedzić zamek Průhonice. Rozległy park zamkowy, z najróżniejszymi gatunkami rzadkich roślin, jest czynny dla zwiedzających przez cały rok. Polecamy wiosenny spacer po parku, kiedy rozkwitają różnobarwne rododendrony i azalie. Park Průhonicki jest Narodowym Zabytkiem Kultury, wpisany został także na listę UNESCO.Zamek ze sztuczną jaskinią możemy podziwiać w województwie ústeckim

Romantyczny zamek w Ploskovicach otacza rozległy park, pierwotnie urządzony w stylu ogrodów wersalskich. Tutejszą ciekawostką jest sztuczna jaskinia z fontannami i rzeźbami. Polecamy odwiedzić także zamek Krásný Dvůr z jednym z największych w Czechach parków w stylu angielskim, w którym znajdziemy liczne, niewielkie budowle, pawilony i jeziorka.


W województwie libereckim obejrzymy największą kolekcję malarstwa ściennego

Renesansowy zamek Zákupy oferuje kilka ciekawostek. Znajdziemy tu windę osobową firmy Ringhoffer z roku 1870. W tutejszej kaplicy św. Franciszka z Asyżu odbył się w roku 1900 ślub Ferdynanda d ' Este. Malarz Josef Navrátil pozostawił tu po sobie wielką kolekcję malarstwa ściennego i sufitowego. Goście mogą zwiedzać nie tylko sale zamkowe, lecz także przyległy park angielski i ogród francuski. Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie, którym wybieg urządzono w fosie zamkowej. Wycieczkę do Zákup możemy połączyć z wizytą na pobliskim zamku Lemberk lub Bezděz.


Filmową „gwiazdą“ Wysoczyzny jest zamek Pernštejn

Tajemnicza atmosfera zamku Pernštejn przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców. Zamek wystąpił już w ponad czterdziestu bajkach i filmach. Majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvědice. Dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty.  Zwiedzając zamek przeniesiemy się w dawne czasy, do świata księżniczek, pojedynków rycerskich i zbójnickich potyczek. Podobna atmosfera panuje na jednym z najpotężniejszych czeskich zamków, w Lipnicy nad Sázavou. Zachwyca on zwiedzających monumentalną średniowieczną architekturą i wyjątkowymi widokami na okolicę. Na podzamczu znajdziemy dom Jaroslava Haška, autora słynnej powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka".


Miejsca opisywane w powieści odkryjemy w województwie královéhradeckim

Barokowy zamek Ratibořice, rozległy park zamkowy i okolice stały się słynne dzięki pisarce  Bożenie Němcovej i jej dziełu Babunia (Babička). Malownicza Dolina Babuni zachęca do spacerów, a także jazdy konnej. Na tutejszym zamku można obejrzeć XIX-wieczne ekspozycje związane z pisarką i postaciami z jej dzieła literackiego. Przyjemna atmosfera panuje także na barokowym zamku w miejscowości Chlumec nad Cidlinou. Zamek ma niezwykły kształt – trzy kwadratowe skrzydła są połączone walcowatą bryłą.

Województwo pardubickie zaprasza do zamkowego muzeum hipologicznego

Teren wokół zamku w Slatiňanach jest prawdziwym rajem dla turystów spragnionych relaksu, aktywnego wypoczynku, a także wrażeń kulturalnych. Na powierzchni kilku hektarów znajdziemy zamek, stadninę, rozległy park angielski, lasy, miejsca do uprawiania sportów i zwierzyniec z jeleniami i muflonami. Możemy przejść się aleją czereśniową lub aleją jadalnych kasztanów. Region szczyci się wieloletnią tradycją hipologiczną, nic więc dziwnego, że właśnie na zamku w Slatiňanach umieszczono ekspozycję hipologiczną, w skład której wchodzą przedmioty pochodzące z zamków i różnych instytucji na terenie Czech. Miłośnikom historii polecamy także zamek Svojanov, zbudowany w roku 1265 przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II.


Na południowych Morawach polecamy odwiedzić zamkowe muzeum wina

Rozległy zamek, leżący na występie skalnym, już od kilku stuleci dominuje nad Mikulovem i okolicą. W połowie XV wieku żyła tu słynna „biała dama“ - Perchta z Rožmberka, w roku  1805 przebywał tu Napoleon, który wybrał rezydencję na miejsce rozmów pokojowych z Austrią. Okolice Mikulova słyną z uprawy winorośli. Na tutejszym zamku znajdziemy muzeum winiarskie. W piwnicy zamkowej możemy podziwiać niezwykłą, olbrzymią beczkę, pochodzącą z roku 1643, jedną z największych w Europie. Jej pojemność wynosi 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek). Kolejnym ciekawym zabytkiem w okolicy jest barokowy zamek Slavkov w pobliżu Brna. Obejrzymy tu galerię obrazów i muzeum  poświęcone Bitwie Trzech Cesarzy w roku 1805. Na przyjemny spacer możemy udać się do parku zamkowego z ogrodem barokowym, gdzie umieszczone są dzieła rzeźbiarskie.


Najstarszy morawski piec kaflowy zachował się w województwie ołomunieckim

Znamienitym zabytkiem w regionie ołomunieckim jest zamek Šternberk z gotycką walcowatą wieżą i fortyfikacją, z gotycką kaplicą i renesansowymi budynkami mieszkalnymi. Możemy tu obejrzeć pierwotne wyposażenie, cenne zbiory rzeźb gotyckich i kolekcję zegarów. Na podzamczu znajdziemy budynki gospodarcze i park. Kolejnym punktem naszej wycieczki może być zamek Velké Losiny. Niezwykłe wrażenie sprawia piękny dziedziniec arkadowy oraz park angielski z wieloma gatunkami roślin. W komnatach zamkowych znajdują się cenne dzieła artystyczne oraz przepiękny piec z kolorowych kafli zdobionych reliefami, najstarszy zachowany piec na Morawach, a prawdopodobnie także w całych Czechach.


Cenne malowidła rokokowe znajdziemy w województwie morawsko-śląskim

Do najważniejszych zabytków regionu należy barokowy zamek w miejscowości Kravaře. W komnatach zamkowych możemy podziwiać między innymi ekspozycję o tematyce heraldycznej. Zamek otacza rozległy park angielski ze stawami i potoczkami. Rośnie tu niemal 100 gatunków drzew i krzewów, niektóre z nich mają ponad 200 lat. Znajdziemy tu na przykład pień olbrzymiego orzecha włoskiego, pod którym podobno płakała cesarzowa Maria Teresa, kiedy w roku 1742 przegrała w wojnie z Prusami znaczną część Śląska. W parku możemy zagrać w golfa na dziewięciodołkowym polu. Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji trasę wiodącą z Jeseníka do Ostrawy. Podróżując po regionie warto odwiedzić także zamek w Bruntálu, z rokokowymi malowidłami ściennymi, o wyjątkowej wartości kulturalnej. Godna uwagi jest również galeria zamkowa z dziełami mistrzów włoskich, holenderskich, flamandzkich i niemieckich oraz biblioteka zamkowa.


Województwo zlinskie zaprasza na spacer po niezwykłym parku zamkowym

Perełką regionu jest zamek Lešná. Jego obecny wygląd pochodzi z roku 1887. Pierwotny zamek został wówczas zburzony i w tym samym miejscu rozpoczęto budowę nowej rezydencji. Nowy zamek był ogrzewany za pomocą ogrzewania centralnego, doprowadzono tu elektryczność, nie brakowało także wodociągu z gorącą i zimną wodą, domofonu, przestronnych łazienek i toalet spłukiwanych wodą. Wokół zamku rozciąga się romantyczny park angielski z roślinnością pochodzącą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on uznawany za jeden z najcenniejszych parków zamkowych na Morawach. Kolejnym punktem naszej wycieczki po regionie może być zlinskie ZOO, w pobliżu którego ulokowany jest zamek  Vizovice.Informacje o czeskich zamkach i pałacach znajdziemy na stronie: http://www.czechtourism.com/what-to-see/castles-chateaux.aspx

źródło czechtourism.com

0 comments: