Brno,

Czechy: dwanaście perełek architektury wpisanych na listę UNESCO

29.4.12 Anonimowy 0 Comments

Republika Czeska świętuje w tym roku dwudziestą rocznicę wpisania pierwszych zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zapraszamy do odkrywania dwunastu światowej sławy perełek architektury.


2012 – 20 lat, 12 zabytków, 1 kraj


Zabytkowa Praga


Nie bez powodu Pragę uważa się za jedno z najpiękniejszych miast świata. Z tym niezwykłym miastem związanych jest wiele ciekawych legend i opowieści. Znajdziemy tu wyjątkowe zabytki reprezentujące wszystkie style architektury. Polecamy zwiedzić między innymi Synagogę Staronową, Klasztor św. Agnieszki, Zamek Praski i katedrę św. Wita, a latem także piękne ogrody Zamku Praskiego. Na turystów czekają liczne gospody, oferujące wyśmienite czeskie piwo.


Funkcjonalistyczne Brno


Willa Tugendhatów, perełka nowoczesnej architektury, jest jednym z najważniejszych celów turystycznych miasta Brna. Po rozległym remoncie, otwarta została dla zwiedzających w lutym. Oprócz głównych pomieszczeń mieszkalnych, turyści obejrzą unikatową maszynownię wentylacyjną, „antymolowe pomieszczenie na kożuchy“ oraz pokoje dla służby. Specjaliści będą mieć również do dyspozycji centrum badawcze. Całkowitą rewitalizację przeszedł także ogród, z którego rozciąga się piękny widok na miasto.


Sakralny Ołomuniec


Wizytę w Ołomuńcu polecamy szczególnie amatorom turystyki sakralnej. Podziwiać tu możemy między innymi Kolumnę Najświętszej Trójcy, unikatowe dzieło architektury barokowej, ozdobione rzeźbami wykonanymi zarówno z kamienia, jak i z pozłacanej miedzi. W środku budowli umieszczona jest mała kaplica. Monumentalna Kolumna Najświętszej Trójcy z pewnością zachwyci każdego miłośnika pięknej architektury.


Bajkowy Czeski Krumlov


W tym niedużym mieście na południu Czech poczujemy się jak w bajce. Znajdziemy tu rozległy kompleks zamkowy i wyjątkowe, średniowieczne budowle. W romantycznych zaułkach czekają liczne gospody i galerie. W parku zamkowym stoi niezwykły teatr z ruchomą widownią. Tutejszą atrakcją są także przejażdżki tratwą po rzece Wełtawie, z której możemy podziwiać piękny widok na miasto.


Ludowa architektura Holašovic


Turystom podróżującym po regionie południowych Czech polecamy odwiedzić wioskę Holašovice, leżącą 18  kilometrów od Czeskich Budějovic. Znajdziemy tu 23 średniowieczne gospodarstwa ze 120 budynkami w stylu tak zwanego „baroku wiejskiego“. Do odwiedzenia wioski zapraszamy szczególnie w dniach 20 – 22 lipca. Odbywać się tu będą wówczas tradycyjne imprezy ludowe.


Piękne ogrody miasta Kroměříž


Miasto Kroměříž nazywane bywa Hanackimi Atenami. Największą atrakcją turystyczną jest tu Zamek Arcybiskupi z niezwykłym Ogrodem Kwiatowym. W dniach od 3 do 6 maja na zamku odbędą się tradycyjne Dni Stanowe. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje i ciekawe opowieści o dziejach tutejszego zamku.


Srebrna Kutná Hora


Dzięki bogatym złożom srebra, miasto nazywane było od najdawniejszych czasów „srebrnym skarbcem królestwa czeskiego“. Jednym z najcenniejszych zabytków jest katedra św. Barbary, patronki górników. Jej budowa trwała ponad 500 lat. Warto odwiedzić także niezwykłe Muzeum Srebra, w którym na zwiedzających czeka nie lada atrakcja – możliwość zwiedzania tunelu starej kopalni.


Romantyczny kompleks Lednice-Valtice


Przez stulecia kompleks krajobrazowy i pałacowy Lednice-Valtice związany był z historią rodu Liechtenstejnów. Zapraszamy do zwiedzenia wspaniałych pałaców, na spacer po rozległych parkach czy na dłuższą, romantyczną wycieczkę rowerową, na przykład do Świątyni Trzech Gracji lub na Zamek Jana.
Miłośnikom wina polecamy odwiedzenie Salonu Win w Valticach, gdzie znajdziemy najlepsze czeskie wina. W Lednicy odbywa się międzynarodowy festiwal win lodowych i słomowych.


Muzyczny Litomyšl


Dominującą budowlą w mieście jest zamek renesansowy, bardzo ciekawie ozdobiony sgrafittem. Po zwiedzeniu zamku, polecamy wyruszyć na spacer zabytkowymi uliczkami, który zakończymy w Ogrodach Klasztornych. Tam możemy odpocząć i wspomnieć słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetanę. Jego imię nosi odbywający się tu corocznie międzynarodowy festiwal muzyczny.


Malowniczy Telč


Miasto Telč z pewnością oczaruje każdego turystę. Domy mieszczańskie na rynku wznoszone były zgodnie z jednolitym planem, ich arkady i fasady tworzą wyjątkową całość. Atrakcją turystyczną jest także renesansowy zamek, który otacza piękny park. Telč leży na południowym zachodzie Moraw, w połowie drogi między Pragą a Wiedniem. Planując podróż po Czechach, z pewnością warto uwzględnić to malownicze miasto.


Tajemniczy Třebíč


W Třebíču zachowała się unikatowa dzielnica żydowska. Miasto należało dawniej do znaczących ośrodków kultury żydowskiej na Morawach. Polecamy spacer krętymi uliczkami, z tajemniczymi bramami i zaułkami. Cennym obiektem jest trójnawowa bazylika św. Prokopa, wyjątkowy przykład romańskiego i gotyckiego stylu.


Niezwykły Žďár nad Sázavou


Do prawdziwych perełek architektury należy kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze, dzieło Jana Blažeja Santiniego-Aichela, twórcy tak zwanego barokowego gotyku. Budowla prezentuje się szczególnie ciekawie z lotu ptaka. Mur otaczający kościół jest w kształcie dziesięcioramiennej gwiazdy, natomiast kościół ma kształt pięcioramiennej gwiazdy. Niezwykłe, zabytkowe obiekty możemy podziwiać także podczas wycieczki rowerowej Trasą Santiniego, wiodącą przepiękną krainą Wyżyny Czesko-Morawskiej.

źródło czechtourism.com

0 comments: