Portugalia

Portugalia pełna kultury

29.3.12 Anonimowy 0 Comments

Poniżej, kilka propozycji.


Bez zwątpienia wielu miłośników kultury wszelakiej odwiedzi Guimarães, które w tym roku pełni honory Europejskiej Stolicy Kultury. Przez cały rok będą się tam odbywać m.in. koncerty, wystawy, przedstawienia, warsztaty i pokazy filmowe. (Szczegółowy program znajduje się na stronie www.guimaraes2012.pt). Jeśli jednak Guimarães nie leży po drodze planowanej podróży, warto poznać kilka alternatywnych, nie mniej ciekawych możliwości.


FILM


Indie Lisboa to Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego, którego celem jest odkrywanie nowych, interesujących filmów i reżyserów. Słowa kluczowe dla tej imprezy to „kreatywność” i „niezależność”. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć zarówno portugalskie, jak i zagraniczne produkcje. Nie zabraknie nowych form narracyjnych ani filmów poruszających aktualne problemy globalne czy lokalne. W tym roku, poza konkursem, będzie można zobaczyć m.in. dokument "Into the Abyss" Wernera Herzoga, dramat "4:44 Last Day on Earth" Abla Ferrary oraz kolejną ekranizację „Wichrowych Wzgórz” - tym razem w reżyserii Andrei Arnold.


Lokalizacja: Lizbona


Termin: 26 kwietnia - 6 maja 2012


WWW: www.indielisboa.com


Madeira Film Festival (Festiwal Filmowy na Maderze) ma aspirację stać się najbardziej ekskluzywnym i niezależnym festiwalem w Europie. Jego celem jest wspieranie kreatywności we wszystkich aspektach produkcji filmowej. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną niezależne produkcje reżyserów z całego świata: reportaże, krótkie formy oraz filmy dokumentalne. W kategorii „środowisko” będzie można obejrzeć realizacje, których główną tematyką jest przyroda. Odbędą się także warsztaty z aktorstwa, kinematografii oraz dystrybucji filmów.


Zwycięski film MFF wyłoniony zostanie przez czteroosobowe jury - Catarinę Mourão, Scott’a Hillier’a, Cathy Fischer oraz Lisę Scott Gordon. Nagrodą festiwalu jest „Laurissilva Award”, nawiązująca do wyjątkowych lasów wawrzynowych Madery, wpisanych przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa.


Gośćmi specjalnymi będą: Phamie Gow - szkocka harfistka, pianistka, piosenkarka i kompozytorka oraz piosenkarka Jennifer Logue. Otwarcie festiwalu uświetni występ amerykańskiego muzyka jazzowego - Kyle’a Eastwood’a.


MFF odbędzie się w prestiżowym hotelu Reid’s Palace. Jego gośćmi byli m.in. Winston Churchill, George Bernard Shaw, Gregory Peck oraz Roger Moore.


Lokalizacja: Reid’s Palace Hotel, Funchal, Madera


Termin: 2 - 6 maja 2012


WWW: www.madeirafilmfestival.com


KLASYKA


Festival ao Largo umożliwia kontakt z sztuką wysokiej klasy. Pod rozgwieżdżonym, portugalskim niebem, na placu São Carlos w Lizbonie będzie można bezpłatnie obejrzeć spektakle teatralne, przedstawienia taneczne oraz koncerty muzyki poważnej. W zeszłym roku wystąpiła m.in.: Orkiestra Gulbenkian, Portugalska Orkiestra Symfoniczna oraz Zespół Baletu Narodowego. Zeszłoroczna edycja festiwalu zgromadziła
30 tysięcy widzów, zarówno z kraju, jak i zagranicy.


Lokalizacja: plac Largo São Carlos, Lizbona


Termin: czerwiec – lipiec 2012


WWW: www.festivalaolargo.com


SZTUKA WSPÓŁCZESNASerralves em Festa (Impreza w Serralves) to największy festiwal sztuki współczesnej w Portugalii i jeden z największych w Europie. Jest kultową imprezą, która stała się punktem obowiązkowym dla miłośników sztuki nowoczesnej. Obejmuje ponad 150 wydarzeń rozgrywających się non-stop, przez 40 godzin, w różnych miejscach Porto: w parku i w budynkach Fundação de Serralves, w centrum miasta, a nawet na terenie lotniska Aeroporto Francisco Sá Carneiro. W programie znajdują się koncerty, występy taneczne i cyrkowe, przedstawienia teatralne, filmy, wystawy fotografii, warsztaty oraz różne inne atrakcje, które zainteresują osoby w każdym wieku. W zeszłym roku uczestniczyło w niej ponad 98 tysięcy osób. Wstęp wolny.


Lokalizacja: Porto, różne miejsca


Termin: start - 2 czerwca o godz. 8 rano, zakończenie -3 czerwca o północy


WWW: www.serralves.pt/gca/?id=3553


CB Inside Out to wakacyjny program kulturalny przygotowany przez Centro Cultural de Belém. Jest bardzo różnorodny: od koncertów muzyków z różnych zakątków globu, poprzez występy taneczne, cyrkowe oraz przedstawienia teatralne, aż po pokazy filmowe. Wydarzenia te odbywają się zarówno w samym centrum, jak i na zewnątrz.


Lokalizacja: Centro Cultural de Belém, Lizbona


Termin: lipiec i sierpień 2012


WWW: www.ccb.pt


 


FESTIWAL KULTUROWY


Festival dos Oceanos (Festiwal Oceanów) jest jednym z największych festiwali kulturalnych w Lizbonie. To już dziewiąta edycja tej imprezy. Większość atrakcji – m.in. koncerty gwiazd portugalskich i zagranicznych, wystawy oraz spektakle uliczne – odbywa się na nadbrzeżu Tagu, pomiędzy Parque das Nações, centrum historycznym a dzielnicą Belém. Dużą popularnością cieszy się „noc muzeów” (Museus à Noite), dzięki której za darmo można zwiedzić ciekawe zabytki i muzea Lizbony, np. klasztor Mosteiro dos Jerónimos, Muzeum Fado czy Muzeum Morskie. Na zakończenie festiwalu przewidziano pokaz ogni sztucznych.


W ostatniej edycji festiwalu uczestniczyła rekordowa liczba osób - ponad 400 tysięcy widzów. Bawiono się m.in. na koncertach Any Moura, Joss Stone, Sary Tavares i X-Wife. Po raz pierwszy pojawiła się maskotka festiwalu: mewa - marynarz, która wywoływała radosne zainteresowanie zarówno małych, jak i dużych uczestników festiwalu.


Lokalizacja: Lizbona


Termin: początek sierpnia 2012


WWW: www.festivaldosoceanos.com

0 comments: