Irlandia

Historia ukształtowała Irlandczyków

17.3.12 Anonimowy 0 Comments

Dopłynęli do ujścia rzeki Bann prawdopodobnie w Mountsandel, w Coleraine, w hrabstwie Londonderry. Wytrwali podróżnicy dość szybko się zadomowili i zaczęli poszukiwać w otaczającym ich świecie także duchowego pierwiastka – Irlandia zdaje się tak wpływać na ludzi. Potężne grobowce megalityczne w Newgrange i Knowth w hrabstwie Meath są jednymi z najstarszych budowli na świecie.Giants Causeway, Antrim

Fot. Giants Causeway, Antrim
Neolityczni farmerzy przetrwali do około 2000 roku p.n.e., kiedy to nastała epoka brązu. Pierwsi Celtowie, ze swym bagażem kulturowych innowacji, zaczęli przybywać na wyspę około 500 roku p.n.e., rozpoczynając tym samym datowaną, historyczną odyseję Irlandii.


Kiedy Irlandię schrystianizowano, wyznawcy nowej religii zaczęli przerabiać wyspę na swoją modłę. W każdym hrabstwie można znaleźć ruiny opactwa – złota epoka wczesnochrześcijańskiej Irlandii jest zaklęta właśnie w  opactwach: św. Kevina w Glendalough, rozłożonym nad rzeką Shannon Clonmacnoise czy w innych niezliczonych monastycznych ośrodkach na wyspie.


W Kells do dnia dzisiejszego zachowała się wysoka, okrągła wieża, pełniąca funkcję obronną przed najazdami wikingów. Była częścią klasztoru, w którym powstała ponad tysiąc lat temu słynna Księga z Kells.


Pradawne, wąskie uliczki Waterford zostały wytyczone przez Normanów ponad tysiąc lat temu, a sam Dublin jest osadą wikingów, starszą od Sztokholmu i Oslo. Przybycie Normanów całkowicie przeobraziło irlandzki krajobraz. Trudno znaleźć miejsce, w którym nie byłoby zamku – od skały Cashel w hrabstwie Tipperary, z jej operową dekoracyjnością i pełnymi legend wieżyczkami murów obronnych, poprzez romantyczny zamek Kildownet na wyspie Achill – dawniej główną siedzibę piratki Grace O’Malley, po zamek Narrow Water w hrabstwie Down, wzniesiony nad zatoką jeziora Carlingford.


Burzliwe i bohaterskie wydarzenia zostawiały wyraźne ślady, które można odnaleźć na każdym kroku. Historia kryje się w irlandzkim krajobrazie, w którym „każde wzgórze ma swojego bohatera, a każde bagno kryje jakieś kości”. Ta historia ukształtowała Irlandczyków i stworzyła ich takich, jakimi są dzisiaj.


Irlandzkie wzgórza i doliny widziały neolitycznych farmerów oczyszczających ziemię pod uprawę, uchodźców szukających schronienia w lasach; równiny patrzyły na potężne armie koncentrujące siły przed bitwą. Późniejsze zasiedlanie takich wysp, jak Skellig czy Blasket na wybrzeżu Kerry, zapewniło schronienie mnichom, którzy zmienili Irlandię w krainę świętych i uczonych – sprawiając, że to właśnie tu w tamtym czasie było centrum chrześcijańskiej Europy. W takich miejscach, jak Ulster Folk and Transport Museum czy skansen Bunratty, poznać można życie w dawnej Irlandii, natomiast Ulster American and Folk Park pozwala poznać doświadczenia amerykańsko-irlandzkie.


Irlandczycy, ich kultura i muzyka, ukształtowani zostali przez wieki burzliwych wydarzeń. Ostatnich kilka dziesięcioleci było łaskawych dla tej pięknej wyspy i dzięki temu jest to ciche i spokojne miejsce na wakacyjną wyprawę. Irlandia pamięta o swojej pełnej istotnych wydarzeń przeszłości, ale jednocześnie z nadzieją patrzy w stronę jasnej przyszłości.


źródło discoverireland.pl

0 komentarze: