Narty w Europie

Pitztal - ciekawostki, osobliwości, rekordy i mnóstwo doskonałych ofert na zimowy urlop

1.2.12 Anonimowy 0 Comments

60 wodospadów, a zachodnie i północne zbocza najwyższej góry Tyrolu - mierzącej 3777 metrów Wildspitze - tworzą zamknięcie doliny Pitztal?


 Wildspitze © Tourismusverband Pitztal


Czy wiecie, że...

...trasa najwyżej wjeżdżającej kolejki linowej w Austrii prowadzi na lodowiec Pitztal? Pitz-Panoramabahn komfortowo transportuje turystów do położonego na wysokości 3440 metrów najwyższego dostępnego przy pomocy kolei linowej punktu Austrii. Jesienią 2012 roku zostanie ona zastąpiona nową Wildspitzbahn, 8-osobową kolejką jednolinową, wraz z którą przy górnej stacji powstanie również najwyżej położona kawiarnia w Austrii.

...najwyżej położona cukiernia Europy znajduje się na lodowcu Pitztal? Mistrz cukierniczy Norbert Santeler ma nietypowe miejsce pracy: Pośrodku terenu narciarskiego na lodowcu Pitztal, na wysokości 2480 metrów prowadzi najwyżej położoną cukiernię Europy, zaopatrując swoich gości w smakołyki domowej roboty.

...w dolinie Pitztal znajduje się most „Benniego Raicha" - najwyższy most wiszący dla pieszych, wyposażony w urządzenia do skoków na bungee? Imponujący most jest zawieszony u wejścia do doliny na wysokości 94 metrów, ma 1,5 metra szerokości i 135 metrów rozpiętości, a na dole rozciąga się dziki i romantyczny wąwóz Pitzenklamm. Kto ma odwagę, może skoczyć w przepaść - na bungee. Pierwotnie most został wybudowany w celu zapewnienia odprowadzenia ścieków trzem należącym do Arzl osiedlom: Wald, Leins i Ried. Dlatego pod spodem „Pitzenklammbrücke", jak kiedyś nazywano ten most, biegnie kanał ściekowy i kabel telefoniczny.

...na terenie Hochzeiger rurociągiem płynie mleko? Rolnicy z położonej na terenie turystycznym i narciarskim Hochzeiger na wysokości 2000 metrów Tanzalpe świetnie dostosowali się do panujących tam warunków naturalnych, tworząc jedyny w swoim rodzaju wynalazek: rurociąg o długości 3 kilometrów, od polowy czerwca do połowy września transportujący z hal do doliny ok. 800 litrów mleka dziennie.

...w dolinie Pitztal żyje największa populacja koziorożców w Alpach? Obecnie mieszka tutaj już ponad 1000 osobników, co stanowi jedną czwartą całej populacji koziorożców w Austrii. Nie było tak jednak zawsze. Z powodu tragicznego w skutkach przesądu, według którego ten gatunek dzikiej kozy stanowił panaceum na wszelkie choroby (prawie każdej części jego ciała przypisywano tajemnicze lecznicze właściwości), na początku XIX wieku populacja koziorożców została prawie całkowicie wytępiona. Dopiero od roku 1953 udało się na powrót skutecznie rozpowszechnić ten szlachetny gatunek.

...Pitztal posiada własną „krzywą wieżę"? Pierwsza wzmianka o Wenns jako o samodzielnej parafii pochodzi z 1233 roku. Sama świątynia została odbudowana w latach 1612/13 po pożarze, do którego doszło w 1564 roku. Z tego czasu pochodzi wieża kościoła, zwana obecnie pitztalską „krzywą wieżą". Efektowna mierząca 64 metry gotycka budowla z ostrołukowymi oknami i dachem ze spiczastym hełmem obecnie jest już odchylona od pionu o ok. 1 metr.

...najstarsze na świecie towarzystwo miłośników szopek bożonarodzeniowych ma swoją siedzibę w dolinie Pitztal? W 1860 roku 38 miłośników szopek bożonarodzeniowych założyło w położonej w dolinie Pitztal miejscowości Wenns towarzystwo „Weihnachtskrippe-Gesellschaftsverein Wenns", które - zgodnie z aktualnym stanem wiedzy - jest najstarszą na świecie organizacją tego rodzaju. W 2010 roku liczące obecnie już 160 członków towarzystwo świętowało jubileusz swojego 150-lecia. Od chwili założenia towarzystwa w przedniej części doliny powstało ponad 350 szopek, reprezentujących różnorodne style.

...Pitztal posiada najstarszą wiejską zagrodę w Tyrolu? Według najnowszych badań Uniwersytetu w Innsbrucku zagroda Stamserhaus w Wenns w dolinie Pitztal to najstarszy wiejski dom w Tyrolu. Obecnie w odrestaurowanym wnętrzu liczącego sobie 700 lat budynku mieści się muzeum. Towarzystwo Miłośników Szopek Bożonarodzeniowych z Wenns - najstarsze towarzystwo tego rodzaju na świecie - wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum prezentuje tutaj stale zmieniającą się wystawę ponad 40 szopek, pochodzących z różnych okresów i reprezentujących najróżniejsze style. Inne atrakcje tego muzeum do ręcznie rzeźbione maski karnawałowe oraz wystawa dotycząca zapustowych obyczajów. Można tu też podziwiać oryginalne ryciny jednego z najwybitniejszych austriackich kartografów i topografów Georga Matthäusa Vischera (ur. 1628 w Wenns, zm. 1696 w Linz) oraz historyczną chorągiew strzelców z Wenns.

...w dolinie Pitztal znajdują się najwyżej położone uprawy kukurydzy w północnym Tyrolu? Poniżej Jerzens, na nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru terenie rozciągają się najwyżej położone uprawy kukurydzy północnego Tyrolu.

...w dolinie Pitztal są ziemne piramidy? Ziemne piramidy w Waldertal, położonym między Roppen a Arzl w dolinie Pitztal, to prawdziwe cuda natury. Osobliwe wieże przykryte kamiennymi czapami można w północnym Tyrolu zobaczyć już tylko w okolicach Serfaus poniżej mostu Europabrücke.

...zdobiony freskami „Platzhaus" w Wenns jest dowodem na to, jaką rolę odgrywało niegdyś Wenns w sądownictwie? Wyróżniający się renesansowymi malowidłami trzypiętrowy budynek znany pod nazwą „Platzhaus" otrzymał swój kształt w 1550 roku i służył jako budynek sądu. Dwie ściany budynku są ozdobione pięknymi freskami. Można tu zobaczyć motywy ze Starego Testamentu oraz tarcze szlachetnych rodów Habsburgów i Hirschbergów. Ciekawostka: wiszący but i namalowany na ścianie przywiązany koń wskazują na pełnioną później przez budynek funkcję zajazdu. Ten najpiękniejszy dom w dolinie Pitztal można obecnie oglądać tylko z zewnątrz.

Zimowy urlop par excellence

Oprócz wszystkich opisanych ciekawostek dolina oferuje także najlepsze warunki dla idealnego zimowego urlopu. Trzy znajdujące się na jej obszarze tereny narciarskie nie mogłyby się bardziej różnić. Podczas gdy na stokach lodowca Pitztal już 24 września panuje ożywiony ruch, tereny Hochzeiger i Rifflsee zaczynają sezon narciarski na początku grudnia. 2 grudnia pracę rozpoczynają wyciągi na Hochzeigerze, a 3 grudnia odbędzie się tam wielkie otwarcie z udziałem Jürgena Drewsa i grupy CCR Revival. Również 3 grudnia sezon rozpocznie teren Rifflsee, dzięki różnorodnym stokom popularny zwłaszcza wśród miłośników freeride'u i funcarvingu. Imponująca panorama okolicznych trzytysięczników świadczy o wyjątkowości tego terenu. Natomiast Hochzeiger ze swymi łagodnymi i w przeważającej części bezdrzewnymi zboczami jest terenem typowo rodzinnym. Jednak ambitne trasy i zbocza pokryte wybornym głębokim śniegiem przyciągają także mocno zaawansowanych narciarzy. Między innymi słynna czarna trasa Zirbenfall, której nachylenie wynosi miejscami do 80%, została przedłużona o 2 km. Nowością jest także mierzący 300 metrów długości snowpark, obejmujący 15 elementów, takich easy i mediumline, który zapewni zastrzyk adrenaliny zarówno początkującym, jak i zaawansowanym skoczkom. Restauracja Zeigerrestaurant może się w tym roku pochwalić nowym ogródkiem zimowym, z którego goście mogą podziwiać przepiękną panoramę gór. Ale powróćmy do lodowca Pitztal, na którym w lecie w pocie czoła pracowano nad nową kolejką Wildspitzbahn. Prace te nie wpłyną jednak negatywnie na ruch narciarski w sezonie 2011/12. Znajdujący się na poziomie 3440 m najwyższy osiągalny przy pomocy kolejki linowej  punkt Austrii od sezonu 2012/13 będzie można zdobyć wsiadając do Wildspitzbahn.

Ale nie tylko narciarze i snowboardziści znajdą w dolinie Pitztal coś dla siebie - również oferta dla miłośników biegów na nartach jest całkiem niezła. Po udanym biegowym otwarciu 5 i 6 listopada lodowiec przyciąga coraz więcej biegaczy do położonego na wysokości 2740 metrów centrum narciarstwa biegowego. Podczas gdy dolina jeszcze czeka na pierwszy śnieg, na świetnie przygotowanej trasie wysokościowej można już przebiec pierwsze rundki.  Siedmiokilometrowa kręta droga prowadzi po wiecznym lodzie pokonując 50-metrową różnicę poziomów na wysokości pomiędzy 2690 a 2740 metrów. Aby dotrzeć na te wysokości, trzeba się zaopatrzyć w zniżkową kartę dla biegaczy, która upoważnia do jazdy w górę i w dół „Gletscherexpressem" oraz korzystania z kolejki „Gletscherseebahn". Przy trasie znajdują się pomieszczenia, w których można się przebrać i nawoskować narty. Kiedy już śnieg rozgości się w całej dolinie, Pitztal dysponuje w sumie 70 kilometrami tras biegowych, przeznaczonych dla zwolenników kroku łyżwowego, jak i techniki klasycznej, między innymi 22-kilometrową trasą w dolinie. Natomiast ci urlopowicze, którzy w ogóle nie przepadają za nartami, mają do wyboru takie pozycje programu, jak wędrówki pieszymi szlakami i wyprawy na rakietach śnieżnych, przejażdżki konnym zaprzęgiem i jazda na sankach, zarówno w dzień, jak i w nocy.

0 comments: