Aktualności

W Warszawie odsłonięto pomnik Ronalda Reagana

21.11.11 Anonimowy 0 Comments

W poniedziałek, 21 listopada, w alejach Ujazdowskich prezydent Lech Wałęsa uroczyście odsłonił pomnik Ronalda Reagana. Okazją do uhonorowania prezydenta USA, który przyczynił się do upadku Muru Berlińskiego i wspierał polską Solidarność jest setna rocznica jego urodzin.

W uroczystości pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowanej przez Fundację im. Ronalda Reagana w Polsce i Fundację Instytut Lecha Wałęsy wzięli udział m.in. ambasador USA Lee A. Feinstein, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i zastępca prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz oraz delegacja Kongresu USA - David Dreier, Donald Payne i Ed Whitfield. Odczytany został także list wdowy po prezydencie Nancy Reagan.

Inicjatorem powstania pomnika jest powstała w 2008 r. Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley, w Kalifornii.

Ronald Wilson Reagan (1911-2004) obejmował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1981–1989. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce z komunizmem. W 1987, w Berlinie Zachodnim wzywał do obalenia Muru Berlińskiego. Reagan wspierał także dążenia Polaków do obalenia komunizmu - za jego zgodą do polskich opozycjonistom trafiały z USA fundusze na walkę z władzami komunistycznymi. Reagan doprowadził też do nałożenia na PRL sankcji gospodarczych po wprowadzeniu stanu wojennego. W 2007 roku został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.


źródło um.warszawa.pl

0 komentarze: