Ciekawe miejsca

Daniel Olbrychski w osobistej podróży po Polsce

8.11.11 Anonimowy 0 Comments

Co urzekło go najbardziej zobaczymy w listopadzie, w programie "Tydzień w Polsce" na antenie Travel Channel.Film będzie składał się z pięciu części. W każdej z nich gospodarz programu przedstawi różne regiony naszego kraju. Opowie o ich historii oraz pokaże najciekawsze atrakcje, które warto zobaczenia na własne oczy. „Tydzień w Polsce” obejmie miejsca, które miały decydujące znaczenie dla historii państwa i narodu: od pozostałości po łużyckich osadach sprzed tysięcy lat, aż po tętniącą życiem dzisiejszą Warszawę. Olbrychski opowie też o niezwykłych wydarzeniach – średniowiecznych potyczkach w Toruniu, królewskiej polityce w Krakowie czy dramacie Auschwitz. W programie znajdzie się również wielu praktycznych informacji dotyczących: środków transportu, cen połączeń, noclegów oraz kuchni regionalnej. W każdym odcinku poznamy kilka osób, które przybliżą nam pokazywane miejsca.


Odcinek pierwszy - Biskupin, Lednica i Poznań


Jeśli chciałbyś poznać polskie tradycje sprzed 2000 tysięcy lat, a ominęła Cię szkolna wycieczka do skansenu w Biskupinie koniecznie musisz wybrać się w podróż z nami. Małżeństwo, Alicja i Jacek Halas, zorganizowali protosłowiański piknik, podczas którego zostaną zaprezentowane warsztaty rzemiosła artystycznego oraz gra na lirze. Poznamy również narzędzia i odzież pochodzące z pierwszych wieków naszej ery.


Z Biskupina przeniesiemy się do Lednicy. Tam Ojciec Gora zaprosi nas na co roczne Lednickie Spotkanie młodzieżowe oraz opowie o historii naszego kraju, a właściwie o jego początkach…
Odcinek drugi – Toruń i Malbork


W poznaniu Malborka pomoże Ci nie kto inny jak współcześni rycerze z bractwa Malborka. Rycerze opowiedzą nam o swojej pasji oraz historii Malborka, historycznej stolicy zakonu krzyżackiego, który stał się klasztornym epicentrum w północnej Polsce. Po niemal 200 latach okupacji ziemi przez Zakon, germańskie wojsko ostatecznie zostało zwyciężone przez polsko - litewską armię pod dowództwem Władysława Jagiełły w 1410 roku pod Grunwaldem. W celu upamiętnienia wydarzenia, co roku setki entuzjastów historii, współczesnych rycerzy w zbrojach rekonstruują bitwę.


W kolejnej części naszej wyprawy przeniesiemy się do Torunia, gdzie poznamy Andrzeja Tadeusza Niedzielskiego, astronoma i odkrywce planety poza Układem Słonecznym. Naukowiec opowie o wybitnym, polskim astronomie, Mikołaju Koperniku, autorze dzieła „O obrotach sfer niebieskich”.


Odcinek trzeci – Triumf i tragedia Polski: Kraków i Auschwitz


W trzecim odcinku wyruszymy na południe Polski, na spotkanie z trzema ważnymi osobistościami, którzy przekażą nam kawałek polskiej historii z perspektywy osobistych doświadczeń.


Pierwszy z nich, Leszek Mazan, miłośnik Krakowa oraz literatury opowie pełną anegdot historię dwóch zabytkowych oraz ważnych dla Krakowa budowli, tj: Kościół Mariacki oraz Zamek Królewski na Wawelu, miejsca gdzie w XV i XVI wieku przebywali polscy królowie.


Poznamy także Tadeusza Jakubowicza. Historyk, wyruszy na przejażdżkę zabytkowym powozem po Krakowskim Kazimierzu, podczas której przeprowadzi rozmowę na temat koegzystencji Żydów i Polaków, a także o wielkości okresu odrodzenia w Polsce.


Na zakończenie spotkamy się z Władysławem Bartoszewskim, pisarzem, działaczem społecznym, historykiem, żołnierzem Armii Krajowej, a także dawnym więźniu obozu Auschwitz-Birkenau. Odwiedzimy Muzeum Auschwitz, miejsca o przerażającej historii, które stało się symbolem terroru, ludobójstwa oraz strachu. Podróż ta będzie pełna łez oraz okrutnych wspomnień,
ale dzięki niej oddamy cześć poległym ludziom, o którym nie można zapomnieć.


Odcinek czwarty – Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot
W kolejnym odcinku będzie nam towarzyszył Andrzej Gwiazda. Jeden z legendarnych przywódców Solidarności opowie nam o słynnym skoku przez płot oraz pokaże Stocznie Gdańską, symbol powojennego podziału Europy na Zachodnią i Wschodnią, kontrolowaną przez ZSRR, miejsca gdzie w 1980 roku powstał dziesięciomilionowy ruch społeczny związany z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Solidarność, który po dziewięciu latach pokojowej walki doprowadził do upadku komunizmu w Polsce.


Jacek Bielak, miłośnik oraz ekspert w dziedzinie bursztynu zdradzi nam kilka ciekawych informacji dotyczących tego szlachetnego kamienia. Zabierze nas na spacer po Gdańsku. Pokaże siedemnastowieczne kamienice, w których usytuowane są sklepiki, gdzie zaopatrzyć się można w biżuterię wykonaną z jantaru. Pokaże nam, które rodzaje bursztynu są najcenniejsze oraz opowie o historii króla żywic kopalnych, który już kilka wieków temu stał się przedmiotem wymiany handlowej.
Odcinek piąty – współczesna Polska, Warszawa


W stolicy Polski, Warszawie, dołączymy do Pawła Ukielskiego, który zabierze nas do Muzeum Powstania Warszawskiego. Obiekt oddany w 2004 roku przyciąga turystów z całego świata. Zobaczymy tam m.in. rekonstrukcję amerykańskiego bombowca z 1940 roku, który pomógł buntownikom walczącym z niemieckimi mieszkańcami w Warszawie. Natomiast z Andrzejem Wojciechowskim, miłośnikiem historii sztuki wyruszymy w podróż wspomnień przy pomocy zdjęć. Zobaczymy fotografie powstałe w latach 40 i 50. XX wieku. ukazujące Warszawę niemal całkowicie zniszczoną. Usłyszymy również ciekawą historię mówiącą o odbudowie pradawnych pomników miasta i domów.


Na zakończenie podróży po Warszawie, zaprezentujemy tzw. „Warszawę współczesną”, która pełna jest atrakcji turystycznych oraz znakomitych miejsc, w których spędzać można wolny czas.


Spotkamy się również ze znaną restauratorką Magdą Gessler, która przedstawi nam kraj „od kuchni”. Mistrzyni gotowania opowie o polskiej, kulinarnej tradycji oraz naszych narodowych potrawach.


Premiera Travel Channel HD: 9 listopada o godzinie 21.00


Premiera Travel Channel: 23 listopada o godzinie 20.00


 

0 komentarze: