Castel Gandolfo,

Castel Gandolfo - ulubione miasteczko Jana Pawła II

28.11.11 Anonimowy 0 Comments

Watykan numer dwa – tak zwykł mawiać o Castel Gandolfo Jan Paweł II. Nic dziwnego, to położone zaledwie 30 km na południe od Rzymu urocze miasteczko zachwyca każdego kto tu przybywa.Właśnie tu, poza Pałacem Apostolskim, Ojciec Święty spędzał najwięcej czasu w ciągu roku. Mieszkańcy Castel Gandolfo mawiali, że wraz z przyjazdem papieża ich miasto zmieniało swoje oblicze...


Do letniej rezydencji papieskiej prowadzi dawna Via Appia. W Cesarstwie Rzymskim była to najstarsza bita droga zwana przez Rzymian Regina Viarum - Królowa Dróg.Rezydencję, w której tak bardzo lubił przebywać Ojciec Święty wybudowano w XVII wieku. Nic dziwnego, że papież czuł się tam tak dobrze. Jan Paweł II odnalazł w niej kawałek Ojczyzny. W głównym ołtarzu niewielkiej domowej kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Freski na bocznych ścianach upamiętniają dwa wydarzenia z dziejów Polski: Cud nad Wisłą i obronę Jasnej Góry przed Szwedami. Taką właśnie kaplicę polecił stworzyć Pius XI - „polski papież”, jak o nim mawiano. Skąd ta decyzja? Achille Ratti, zanim został papieżem, był nuncjuszem apostolskim w Polsce. Mimowolnie stał się świadkiem wojny bolszewickiej, modlił się na Jasnej Górze. Dogłębnie poznał naszą kulturę i historię. Dzięki niemu domowa kaplica w Castel Gandolfo otrzymała polskie rysy.

Jan Paweł II ukochał swą letnią rezydencję również ze względu na urodę okolicy. Już z daleka widać piękne jezioro Albano. Nieopodal pałacu rozciągają się wspaniałe, kolorowe ogrody. Wykonane z przyciętego żywopłotu urzekają swoją urodą, podobnie jak gaj pomarańczowo-cytrynowy.

Właśnie w tych ogrodach znajduje się ulubione miejsce modlitwy Jana Pawła II - otoczona strzelistymi cyprysami maryjna kapliczka.


0 komentarze: