Różne

Bezpieczne mieszkanie to sposób spokojny wypoczynek

5.7.11 Anonimowy 0 Comments

W ferworze przygotowań do urlopu zdarza się nam zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu naszego mieszkania – podczas wyjazdu często przecież zostawiamy nasze mieszkanie bez opieki. Jednym ze sposobów na spokojny urlop jest odpowiednie ubezpieczenie mieszkaniowe.


Przed czym warto ubezpieczyć mieszkanie? Lista możliwych zdarzeń jest dość długa – pożar, zalanie, włamanie to tylko niektóre z nich. Dlatego, wybierając polisę ubezpieczeniową, sprawdźmy, jakie tak zwane zdarzenia losowe ona obejmuje oraz czy zapewnia ona ochronę w przypadku kradzieży, włamania czy dewastacji naszego dobytku. Które elementy naszego mieszkania powinniśmy ubezpieczyć przed wyjazdem?


– Przede wszystkim te elementy, które boimy się stracić. I nie chodzi tutaj tylko o kradzież, ale też o potencjalne zniszczenia: czy to w wyniku wandalizmu czy na przykład pożaru. Typowe ubezpieczenie mieszkania chroni trzy obszary: mury, elementy stałe i mienie ruchome (między innymi meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, odzież). Warto też pamiętać o tak zwanym OC domowym. Przyda się gdy, w czasie naszej nieobecności, na przykład pęknie rura i zalejemy sąsiadów – radzi Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4.


Na jaką pomoc możemy liczyć w razie wystąpienia szkody? Ubezpieczyciele zapewniają wsparcie dwojakiego rodzaju. Z jednej strony, wypłata odszkodowania z polisy służy zrekompensowaniu strat, które ponieśliśmy w efekcie zdarzenia losowego. Z drugiej, polisy niektórych towarzystw zawierają tak zwane assistance. Jest to swego rodzaju „pomocna dłoń” w nieprzewidzianych sytuacjach losowych. Przydatna jest nierzadko po powrocie z wakacji, kiedy odkrywamy, że podczas naszej nieobecności nastąpiła na przykład jakaś awaria. Assistance zapewnia między innymi pomoc fachowców (takich jak elektrycy, hydraulicy, ślusarze czy dekarze), a także zwrot kosztów transportu czy opieki nad domownikami. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?


– Nie jest to koszt wysoki. Składka miesięczna szerokiego pakietu nie przewyższa zazwyczaj kosztu wyjścia do kina dla dwóch osób. Składka zależy też od tego, które elementy naszego domu czy mieszkania chcemy ubezpieczyć i na jaką sumę. Co ciekawe, u niektórych ubezpieczycieli, na przykład w Link4, klient sam decyduje o sumie ubezpieczenia. Ma także możliwość wyboru, które elementy chce objąć ochroną ubezpieczeniową. Cały pakiet układa się wówczas jak puzzle, dzięki czemu klient płaci tylko za to, czego potrzebuje – wyjaśnia Marlena Piekut.


Fot. Marta Legieć


Czytaj też


Ubezpiecz się - miej spokojny urlop

0 komentarze: