Argentyna,

10 Winnych Szlaków na świecie, które trzeba odwiedzić

23.9.10 Anonimowy 0 Comments

Polacy piją najmniej wina w całej Europie: zaledwie 2 butelki na osobę w ciągu całego roku. Może to wynikać z braku kultury picia wina w Polsce lub nieznajomości marek i w związku z tym sięgania po to, co znane od lat czyli… innego rodzaju alkohol.


Oto 10 najlepszych Winnych Szlaków, które trzeba odwiedzić. Na całym świecie jest wiele regionów, w których produkuje się wyborne wina, warto spróbować każdego z nich, aby znaleźć to, które najbardziej przypadnie nam do gustu.

Argentyna, Australia, Chile, enoturystyka, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Republika Południowej Afryki, RPA, USA, winnice, Wino, Włochy, winnice w Portugalii, niemieckie winnice,
fot. travelerdeluxe.pl


Francja

W 2009 roku Francja była największym producentem wina na świecie, i to właśnie tam znajdują się najbardziej znane regiony winne jak: Bordeaux, Burgundia, Szampania, Alzacja, Rodan, Loara i Prowansja. Z Paryża można się łatwo dostać do wysuniętego najbardziej na północ regionu Szampanii i degustować najdroższe bąbelki na świecie. Ci, którzy wolą wino czerwone albo schłodzone Chardonnay, powinni odwiedzić Burgundię i Dolinę Loary.


Włochy

Włochy szczycą się długą historią produkcji wina, a krzewy winorośli uprawiano na tych terenach już dwa tysiące lat przed Chrystusem. Kiedy w roku 300 p.n.e. Rzymianie podporządkowali sobie znaczną część dzisiejszych Włoch, założyli na nowo podbitych terenach wiele winnic. Do dzisiaj najsłynniejszymi regionami produkcji wina są: Toskania, Piemont, Lombardia, Trentino i Friuli.

Warto wybrać się na degustację białych trufli i czerwonego wina do miast Barolo i Barbaresco leżących w krainie Piemontu w północnowschodnich Włoszech. Najwygodniej jest polecieć samolotem do Mediolanu, a w dalszą podróż udać się wynajętym samochodem. Koniecznie trzeba zwiedzić ekologiczną winnicę Azienda Agricola Erbaluna w La Morra, słynącą z produkcji wykwintnych win z odmian Nebbiolo i Dolcetto.


Niemcy

To właśnie Rzymianie ponad tysiąc lat temu zaczęli uprawiać winorośl na terenach dzisiejszych Niemiec, ale dopiero chrześcijańscy mnisi zapoczątkowali ,a potem rozszerzyli uprawy winorośli w północnych Niemczech. Dzisiaj kraj ten posiada 13 regionów, które specjalizują się w produkcji różnorodnych win, a głównymi odmianami, z których się je wytwarza są: Weissburgunder (Pinot Blanc), Rivaner i Sylvaner. Winnice w regionie Saale-Unstrut są najbardziej na północ położonymi winnicami na świecie i słyną z wytrawnych, orzeźwiających i wykwintnych win z korzennym bukietem i niską zawartością alkoholu.

Entuzjaści niemieckich win powinni wybrać lot do Berlina, a następnie zorganizować sobie wyprawę do największej winnicy regionu Saale-Unstrut: Kloster Pforta w Bad Kösen, której historia sięga roku 1154, kiedy to mnisi rozpoczęli produkcję wina mszalnego. Uprawiane są tutaj odmiany winogron, z których wytwarza się zarówno białe jak i czerwone, słynące z wysokiej jakości, wina.


Hiszpania

Podobno w Hiszpanii winne grona uprawiano już trzy tysiące lat temu. Słynący z produkcji czerwonego wina region Rioja, jest najbardziej znany na świecie. Pierwsze plantacje winogron  założono tutaj pod koniec dziewiętnastego wieku. Wyrafinowani znawcy win nie mogą przeoczyć prowadzonej przez rodzinę Alvarez winnicy Vega Sicilia w Valbuena de Duero, miejscowości leżącej w regionie Ribera Del Duero. Wybierając się na weekendowy pobyt w Barcelonie warto odwiedzić rodzinną winnicę Pares Balta, albo udać się na wycieczkę po sąsiednim regionie Priorato, do jednej z najbardziej znanych tutaj z wysokiej jakości wina, winnicy Clos Erasmus.


Portugalia

Być może Portugalia nie jest tak znana na świecie z produkcji wina, jak Hiszpania, Włochy czy Francja, jednak kraj ten produkuje wino od tysięcy lat. Porto produkowane w Dolinie Douro i Vinho Verde (wino zielone) są dwoma najbardziej znanymi portugalskimi alkoholami. Vinho Verde jest to białe, młode i orzeźwiające wino o niskiej zawartości alkoholu, często podawane, jako aperitif.

Warto odwiedzić winnicę Adega de Cantor nieopodal Albufeiry produkującą wino firmowane podpisem znanego muzyka Sir Cliff’a Richard’a – Vida Nova oraz ekologiczną winnicę Monte da Casteleja, leżącą między Portimao i Lagos.


Republika Południowej Afryki

W porównaniu do Europy, historia produkcji wina w Republice Południowej Afryki jest dość krótka: pierwsze wino wyprodukowano tu w 1659 roku. Jednakże, pomimo późnego startu, RPA szczyci się kilkoma wspaniałymi markami i jest jednym z największych producentów win na świecie.

Głównymi regionami uprawy winorośli są Constantia, Stellenbosch i Paarl, ale na uwagę zasługują również Klein Karoo, Durbanville i Swartland na zachodnim, będącym pod klimatycznym wpływem Atlantyku, wybrzeżu.


Argentyna

Argentyńskie wina stołowe produkowane są od dawna, ale ostatnimi czasy nastąpił szybki rozwój krajowej branży winiarskiej i dzisiaj produkuje się wina o szerokiej gamie smaków i dużej rozpiętości cenowej. Obecnie Argentyna jest największym południowoamerykańskim producentem wina, a dwa największe regiony San Juan i Mendoza produkują razem ponad 90% ogólnokrajowej produkcji tego napoju.


Chile

Chile jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się producentów wina na świecie. Większość winnic skoncentrowana jest w pobliżu stolicy kraju Santiago: na północ i na południe od miasta, gdzie ukształtowanie powierzchni i klimat wpływają na możliwości produkowania wielu, wysokiej jakości, rodzajów win, jak na przykład Casillero del Diablo Cabernet Sauvignon, które wytwarzane jest w słynnej winnicy Concha Y Toro, leżącej na południe od Santiago.


Australia

Antypody mogą sporo zaoferować turystom zainteresowanym winami, tym bardziej, że branża ta w Australii jest nowoczesna i innowacyjna, a wytwórcy win mają w ofercie wiele wysokogatunkowych marek. Australijskie winnice są zlokalizowane głównie na południowym i południowozachodnim wybrzeżu w stanach Wiktoria, Nowa Południowa Walia, Południowa Australia i Zachodnia Australia. Jedno z najlepszych australijskich win czerwonych, zdobywające nagrody i światowe uznanie, Grange, produkowane jest w słynnej winnicy Penfolds w Dolinie Barossa.


Stany Zjednoczone

Amerykanie z półkuli północnej zaczęli uprawiać winorośl w osiemnastym stuleciu. Obecnie Stany Zjednoczone są czwartym producentem wina na świecie, a jego produkcja odbywa się w większości stanów od Alabamy do Ohio. Bez wątpienia najbardziej znanym winnym regionem jest Napa Valley w Kalifornii, na obszarze którego znajduje się ponad trzysta winnic uprawiających wiele przeróżnych odmian winorośli, a kalifornijską dolinę odwiedza co roku aż pięć milionów wielbicieli wina.


źródło Skyscanner


0 komentarze: